به گزارش ایرنا، هر سال تامین اعتبار برای خرید گندم و سایر محصولات کشاورزی مشکلاتی را ایجاد می کند. بر این اساس قرار است با استفاده از ابزار جدید تامین مالی، بخشی از کمبود نقدینگی در این بخش رفع شود.
در تازه ترین روش برای تامین مالی بخش کشاورزی در روزهای آینده، ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف گندم در بورس کالا منتشر می شود.
به گزارش بورس کالا، اوراق سلف موازی گندم با نام و معاف از مالیات است و با سررسید ۶ ماهه و نرخ بازده ۱۰ درصدی معادل سود ۲۰ درصد سالیانه منتشر می شود.
نرخ بازخرید بازارگردان نیز به طور روزشمار معادل ۱۹ درصد در سررسید سالیانه تعیین شده است.
متعهد پذیره نویسی در پایان دوره «صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی» است که بازارگردانی در مدت عرضه تا سررسید را نیز بر عهده دارد.
ناشر این اوراق شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران و مشاور عرضه آنها کارگزاری بانک کشاورزی است.
همچنین ضامن اصل و بازده اوراق در سررسید دولت جمهوری اسلامی ایران، خزانه داری کل و سپس بانک کشاورزی به شمار می رود.
شرکت بازرگانی دولتی ایران تعهد کرده است از این به پس همه گندمی را که به صورت غیریارانه ای در کشور به فروش می رساند به دلیل انتشار اوراق سلف و کشف قیمت مناسب، از طریق بورس کالای ایران عرضه کند و به فروش برساند که میزان آن سالیانه سه میلیون تن خواهد بود.
بدین ترتیب با عرضه گندم غیریارانه ای در بورس کالای ایران و براساس ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، خریداران آزاد گندم و شرکت بازرگانی دولتی با ورود به بورس کالا از برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها معاف می شوند.
اقتصام**۲۰۲۲**۱۹۶۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.