«حسین چمنی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری «قیمتگذاری و صادرات فرآورده های لبنی» در انجمن صنایع لبنی ایران افزود: تا پیش از این سالیانه ۴۰۰ میلیون دلار واردات فرآورده های شیری مانند پنیر، شیرخشک و کره انجام می شد که با همت صنایع لبنی این مشکل مرتفع شده است.
این کارشناس کشاورزی تاکید کرد صنعت لبنیات در چند سال گذشته افزون بر خودکفایی و صادرات پایدار توانسته است اشتغالزایی کند و جلو مهاجرت را بگیرد.
چمنی اعلام کرد اکنون دو میلیون نفر در حلقه های مرتبط با تولید صنایع لبنی شامل تولید علوفه، دامپروری، صنایع تبدیلی، حمل و نقل، توزیع و فروش به کار مشغولند.

** رشد ۳۴ درصدی پوکی استخوان به دلیل کاهش مصرف شیر
وی گفت: طبق آمارها سرانه مصرف شیر نزدیک ۸۰ کیلوگرم است و براساس آمار بانک مرکزی، کاهش بهره مندی این محصول در صدر جدول ۱۱ قلم کالای مصرفی قرار گرفته است.
چمنی یادآوری کرد: معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته گذشته اعلام کرد سالیانه ۷۰۰ هزار نفر به دلیل هزینه های درمان ورشکست می شوند. همچنین به گفته وزیر بهداشت سالیانه دو درصد جمعیت کشور به دلیل هزینه های درمانی زیر خط فقر قرار می گیرند.
این کارشناس بخش کشاورزی تاکید کرد گران ترین درمان مربوط به بیماری های ناشی از شکستگی و لثه و دندان است.
وی افزود: سالیانه هر دانش آموز با پنج تا هفت دندان پوسیده وارد مدرسه می شود؛ مسئول بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت نیز اعلام کرده است به طور متوسط هر ایرانی دو تا پنج دندان پوسیده دارد که همه اینها ناشی از کمبود کلسیم و کاهش مصرف شیر و فرآورده های لبنی است.
وی تاکید کرد کمبود مصرف شیر بیش از آنکه اقتصادی باشد یک پدیده فرهنگی است و گفت: بر پایه تحقیقات مرکز تحقیقات استئوپروز بین سال های ۸۰ تا ۹۰، پوکی استخوان برای افراد دارای بیش از ۵۰ سال از ۱۵.۵ درصد به ۳۴ درصد افزایش و تراکم استخوانی ۶ تا ۱۴ درصد کاهش یافته است.
چمنی افزود: بر پایه آمارها پوکی استخوان سالیانه ۵۱ هزار نفر را دچار شکستگی استخوان های گردن، ران و لگن خاصره می کند.

** برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی لبنیات و صنایع وابسته در هفته آینده
دبیر نخستین نمایشگاه بین المللی لبنیات و صنایع وابسته اعلام کرد: این نمایشگاه با موضوع صادرات و تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی از بیست و سوم تا بیست و ششم شهریورماه در سالن شماره ۶ نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.
چمنی افزود: در این نمایشگاه ۳۰ شرکت لبنی و صنایع وابسته حضور دارند.
اقتصام**۹۱۸۶**۳۰۶۱**۱۹۶۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.