علیرضا شعبان نژاد روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اکنون کار برداشت برنج در بیش از ۹۸ درصد زمین های شالیزاری گیلان به پایان رسیده، اظهار کرد: ۲ درصد دیگر مربوط به شهرستان رودبار است که کمی دیرتر، کاشت برنج را آن هم به دلیل موقعیت اقلیمی و شرایط جوی انجام دادند و مشکلی در زمینه برداشت ندارند.
وی افزود: هم اکنون بطور تقریبی بین یک میلیون و یکصد هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک از شالیزارهای استان برداشت شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان پیش بینی افزایش تولید شلتوک در شالیزارهای استان طی سال جاری را پنج درصد اعلام کرد.
شعبان نژاد با اشاره به وضعیت برداشت برنج در استان طی امسال اضافه کرد: ۷۰درصد برداشت برنج بصورت مکانیزه و بقیه بصورت سنتی و دستی انجام شده است.
وی عمده ترین ارقام برنج در استان را به لحاظ کیفی شامل هاشمی، علی کاظمی و دم سیاه اعلام کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اولین برداشت برنج امسال در استان را که آن هم بصورت استثنایی بود ۲۴تیرماه و از نوع رقم حسنی ذکر و اضافه کرد: برداشت برنج بعد از آن، به صورت رسمی از دهم مردادماه آغاز شده است.
شعبان نژاد ارزش اقتصادی هر کیلو شلتوک را امسال ۴۲ هزار ریال اعلام کرد.
استان گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
امسال همچنین نخستین رقم مادری برنج پرمحصول گیلانه، نیمه مردادماه در رشت برداشت شد. از خصوصیات بارز رقم گیلانه پا کوتاهی، زودرسی و کیفیت پخت بسیار مطلوب همانند ارقام محلی ایرانی با عملکرد بیشتر از ارقام بومی است.
در سال گذشته (۱۳۹۴) حدود ۲۰ هکتار از اراضی استان زیر کشت گیلانه بود که با استقبال کشاورزان سطح زیر کشت رقم گیلانه در سالجاری به ۲۰۰ هکتار رسیده است.
۳۰۱۹/۲۰۰۷

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.