نارنگی به عنوان یکی از ارقام مرکبات چند روزی است که به صورت نوبرانه با پوستی سبزرنگ وارد بازارهای مازندران شده است.
به گزارش خبرنگارایرنا، ورود نوبرانه نارنگی به بازارهای مازندران در اوج مسافرت های تابستانی نخستین گروه از میوه های پاییزی را در سبد مصرفی مسافران و شهروندان این استان قرار داده است.
قیمت هر کیلوگرم نارنگی نوبرانه در بازارهای این استان بین ۳۰ تا ۴۰هزار ریال است که این محصول از باغداران با ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت از سوی میوه فروشی ها خریداری و به بازار عرضه می شود.
رئیس اتحادیه باغداران مازندران میزان تولید مرکبات را در سال جاری حدود ۲.۵ میلیون تن برآورد کرد و گفت که به دلیل تولید مازاد باید از حالا به فکر صادرات باشیم.
محمدرضا شعبانی در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : اگر محصول مازاد ما به خارج از کشور صادر نشود، از لحاظ قیمتی با کاهش قیمت مواجه می شویم و باغداران ما متضرر می شوند.
وی قیمت فعلی نارنگی های پیشرس را در بازار نامناسب دانست و گفت که با این قیمت ۳۰ تا ۴۰ هزار ریالی نارنگی درهر کیلوگرم، باغداران ما متضرر می شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که نارنگی نوبرانه موجود در بازار مربوط به نوعی از نارنگی به نام انشو ژاپنی است که زمان رسیدن آن در شهریورماه است.
دکتر محسن اعرابی در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : مصرف نارنگی پیشرس که هم اکنون در بازار موجود است از لحاظ بهداشتی مشکلی ندارد.
مازندران پنج هزار هکتار باغ نارنگی پیشرس دارد که از این باغها افزون بر ۲۵ هزار تن نارنگی برداشت می شود.
در مازندران ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی باغی به مرکبات اختصاص دارد که سالانه ازاین باغها افزون بر ۲.۵ میلیون تن مرکبات برداشت می شود و این استان به تنهایی بیش از ۶۰ درصد نیاز کشور را تامین می کند.
طبق آمارحدود ۲۵ هزارهکتار از باغ های مرکبات مازندران باغ انواع نارنگی است .
۶۹۸۲/۱۸۹۹

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.