کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

به گزارش کشاورزنیوز محمود صفرزاده روز چهارشنبه در آیین گشایش دومین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: با پیگیری های استاندار کرمان، کارگروه ملی احیای تالاب جازموریان تشکیل شده و قرار است ردیف اعتباری لازم برای آن در نظر گرفته شود تا این تالاب احیا شود.
جازموریان به عنوان یکی از بزرگترین حوزه های آبریز فلات مرکزی ایران و جنوب شرق کشور و عامل تنظیم اکوسیستم منطقه در گذشته از دهها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی هلیل رود جیرفت و بمپور استان سیستان و بلوچستان تامین آب می شد که به دلیل کاهش نزولات آسمانی، خشکسالی متوالی و برداشت بی رویه آب از منابع زیر زمینی، خشک شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان، فقر را عامل تخریب محیط زیست دانست و گفت: درست نیست که روی گنج نشسته باشیم اما مردم فقیر باشند و باید همه آحاد جامعه را در حوزه های مختلف توانمند کنیم.
وی اضافه کرد: در زمان حاضر بالغ بر ۸۰ درصد منابع آب زیر زمینی استان کرمان را استفاده می کنیم و فاجعه زیست محیطی را در این استان شاهد هستیم.
صفرزاده گفت: تنوع اقلیمی بسیار متفاوت و غنای زیستی بسیار خوبی در این استان وجود دارد و ادعا داریم که ویترین تنوع زیستی نه تنها کشور بلکه جهان هستیم.
وی خاطرنشان کرد: یک هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی از هشت هزار گونه گیاهی کشور را در استان کرمان داریم که ۸۰۰ مورد در پارک ملی خبر هستند.
وی به موضوع اکوتوریسم و ظرفیت های استان در این بخش اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای چارچوب های قانونی در پارک خبر در دست پیگیری است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان به ابلاغ سیاست های حفاظت محیط زیست در ۱۷ آبان سال گذشته اشاره و بیان کرد: باید رنگ سبز روشنی که نوید حیات و توسعه پایدار می دهد را محقق کنیم و این به معنای استفاده نکردن از منابع محیط زیست یا از سوی دیگر تحقق توسعه به هر قیمتی نیست.
صفرزاده گفت: محیط زیست در کشور به همت دولت تدبیر و امید احیا شده که نمونه اول آن احیای دریاچه ارومیه بوده است.
وی تصریح کرد: در سه سال اخیر لایحه های متعدد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما به دلیل قرار داشتن اولویت های دیگر، این موارد مورد بررسی قرار نگرفت.
وی افزود: لوایح هوای پاک، خاک پاک، احیای تالاب ها و مقابله با گرد و غبار و پدیده ریزگرد و حمایت از حقوق محیط بانان و کارکنان محیط زیست مطرح شده و روند قانونی آنها در دست انجام است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان به کارهای انجام شده در حوزه تئوری برای حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت : در زمان حاضر نیاز به برنامه عملیاتی و نقشه راه در این مسیر داریم و هنوز ارتباط معنادار بین صنایع و بخش تولید با محیط زیست برقرار نشده و در این حوزه باید کار زیادی انجام شود.
صفرزاده گفت: چالش های اساسی بین ۱۱ منطقه اقتصادی و معدن در کشور با محیط زیست وجود داشت که بخشی از آنها در استان کرمان بود و با نامه استاندار کرمان، رئیس سازمان محیط زیست کشور دستور دادند با تشکیل کارگروه با تعامل های معدنی و محیط زیست این موارد برطرف شود.
دومین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست تا فردا (پنجشنبه) در دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه دارد.
۴۰ مقاله به صورت حضوری و ۲۰۰ مقاله به صورت پوستر در این همایش با هدف افزایش شناخت نسبت به خاک و محیط زیست و اهمیت آنها در مدیریت و توسعه پایدار ارائه می شود.
۷۴۴۰/۳۰۲۸//۱۰۴۲/۱۱۳۸

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.