به گزارش شبکه خبری بلومبرگ به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)، شاخص مواد غذایی این نهاد پس از کاهش در ماه ژوئیه ۲۰۱۶ ، به نسبت ۱.۹ درصد در ماه اوت افزایش یافته است.
این کاهش نخستین مورد از ماه ژانویه سال جاری (۲۰۱۶) به این سو بوده است.
براساس این گزارش، قیمت ۷۳ ماده غذایی نسبت به سال پیش ( ۲۰۱۵)، ۶.۹ درصد بالارفته است.
فائو می افزاید: قیمت لبنیات، روغن‏های نباتی و شکر، بیشتر از غلات افزایش یافته است.
کاهش تولید شیر در اتحادیه اروپا، موجب پائین آمدن میزان بالقوه صادرات جهانی بیش از حد انتظار شده و شاخص قیمت‏های لبنیات را نسبت به ‍ژوئیه، ۸.۶ درصد بالا برده است.
همچنین با پیش بینی پائین آمدن مقدار تولید روغن نخل (پالم) در مالزی به سطح کمتر از میزان پیش بینی شده قبلی، هم زمان با بالافتن تقاضای برخی مصرف کنندگان مانند چین و هند برای واردات بیشتر روغن های نباتی، قیمت این مواد غذایی، ۷.۴ درصد بالا رفته است.
بالارفتن تقویت ارزش پول برزیل و پیش بینی کاهش عرضه جهانی این ماده نیز به بالارفتن قیمت شکر به میزان ۲.۵ درصد کمک کرده است.
این درحالیست که قیمت غلات به علت فشار فصلی ناشی از تکمیل برداشت این محصولات در نیم کره شمالی،به میزان سه درصد کاهش یافته است.
تولید بی سابقه ذرت در آمریکا و عرضه مازاد گندم بدون کیفیت که هر دو برای خوراک حیوانات و دام استفاده می شود، موجب کاهش قیمت این مواد شده است.
فائو در این گزارش، ارزیابی خود را برای تولید غلات در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ میلادی با ۰.۹ درصد افزایش به دو میلیون و ۵۶۶ میلیارد تن رسانده که تولید گندم با ۱.۲ درصد افزایش به میزان بی سابقه ۷۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و ذخیره غلات نیز با ۴.۵ درصد افزایش به ۶۶۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن می رسد.
اروپام**۱۴۸۶**۱۳۹۲

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.