در حالی که چند روز بیشتر تا عید قربان باقی‌ نمانده، رئیس مجمع صادرکنندگان دام زنده از توقف صادرات دام تا دهم مهرماه امسال خبر داد و گفت: طی سال جاری ۵۸۰ هزار راس گوسفند صادر شده است.

منصور پوریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال حدود ۵۸۰ هزار راس دام زنده (گوسفند)  به عمان صادر شده است و البته از این کشور به قطر، کویت و دیگر کشورهای حاشیه نشین خلیج فارس صادر می‌شود. چرا که پس از اختلاف ایران با عربستان، دام زنده ایرانی تنها به عمان صادر می‌شود و از آن‌جا به نام این کشور مجددا به کشورهای دیگر صادر خواهد شد.

وی افزود: هزینه تمام شده برای هر کیلوگرم گوسفند زنده صادراتی ۲۳ هزار تومان بوده و هر کیلوگرم از آن حدود ۳۳ هزار تومان صادر می‌شود و بسته به نوع نژاد و کیفیت آن از ۶۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان قیمت هر راس گوسفند صادراتی متفاوت است.

رئیس مجمع صادرکنندگان دام زنده با بیان اینکه هر راس گوسفند صادراتی بین ۴۵ تا ۵۵ کیلوگرم است، گفت: صادرات گوساله به عراق انجام می‌شد، اما امسال به دلیل بالاتر بودن قیمت گوساله ایرانی نسبت به برزیلی صادرات این محصول نیز به عراق متوقف و تنها در سال جاری ۱۰۰ راس گوساله به این کشور صادر شد.

پوریان ادامه داد: هر کیلوگرم گوساله از ایران چهار دلار به عراق صادر می‌شود، در حالی که نمونه مشابه آن از برزیل در بنادر عراق ۳.۵ دلار تحویل داده می‌شود.

وی تصریح کرد: به دلیل کاهش قیمت دام زنده ایرانی در بازار عمان، ایجاد شائبه از سوی برخی که تصور می‌کردند قیمت گوشت قرمز به دلیل صادرات دام زنده افزایش بی‌رویه داشته است، تصمیم گرفتیم تا صادرات دام زنده را از ۱۰ شهریورماه تا ۱۰ مهرماه متوقف کنیم، در حالی که خود نیز می‌دانستیم این صادرات هیچ تاثیری در قیمت تمام شده گوشت قرمز ندارد، چرا که در سال ۱۳۹۳ که بیش از یک میلیون راس دام زنده صادر شد و تجارت این محصول در اوج خود قرار داشت، نهایتا دو درصد تولیدات را شامل می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.