به گزارش اتاق اصناف ایران، مجتبی صفایی تاکید کرد مصوبه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور درباره ادغام اتحادیه های همگن گویای این است که هر اتحادیه ای که به نصاب قانونی نمی رسد یا توان پرداخت هزینه های جاری را ندارد، باید در اتحادیه دیگر ادغام شود و این مساله عین عبارت قانون است.
صفایی افزود: ادغام اتحادیه های صنفی همگن به دلیل چابک سازی و کاهش هزینه ها، همسو با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است و منافع زیادی برای اصناف و مصرف کنندگان خواهد داشت.
وی گفت: ادغام تسهیلاتی را برای اخذ پروانه کسب و ارائه خدمات به مصرف کنندگان ایجاد می کند و اگر این مهم حاصل شود، امور مردم نیز تسهیل می یابد؛ زیرا نباید برای مردم هزینه های سربار ایجاد کنیم.
صفایی افزود: اکنون شمار زیادی از اتحادیه های صنفی در قالب یک رسته کار می کنند که این خلاف مقررات است؛ به عنوان نمونه اتحادیه چلوکباب، کبابی، سلف سرویس، رستوران و تالار پذیرایی همه ماهیت تولید و عرضه غذا را دارند اما به عناوین مختلف فعالیت می کنند و این مساله سبب شده است واحدصنفی از چند اتحادیه پروانه کسب داشته باشد و حق عضویت و مالیات مضاعف پرداخت کند که این مساله در قیمت تمام شده کالا نیز تاثیرگذار است.
وی اضافه کرد: پیش از ابلاغ این طرح به عنوان مصوبه هیات عالی نظارت، در بسیاری از شهرستان ها مانند کرمانشاه در سه سال گذشته به طور تقریبی چهار اتحادیه ادغام شد. اکنون مصوبه هیات عالی نظارت به صورت سازوکار تعریف شده است و به عنوان فرایندی برای سازماندهی و وحدت رویه در سراسر کشور اجرا می شود.
صفایی افزود: بعضی اتحادیه ها حتی توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند؛ البته بسیاری از اتحادیه های قوی داریم که خودشان برنامه ریزی می کنند و حتی پروژه های تحقیقاتی دارند.
وی گفت: اگر شمار اتحادیه ها از هشت هزار به نصف برسد، در تولید ناخالص ملی منسجم تر و اثرگذاری ها بیشتر می شود.
به گزارش ایرنا، نوزدهم اردیبهشت امسال هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور در یکصد و یازدهمین نشست خود طرح ادغام اتحادیه های همگن را تصویب کرد و قرار شد اتحادیه ها در سه ماه نسبت به ادغام و چابک سازی اقدام کنند.
ترکیب هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور شامل وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر کشور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر دادگستری، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس شورای عالی استان ها، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، دبیر کل اتاق تعاون ایران و نماینده بسیج اصناف کشور است.
اقتصام**۹۱۸۹**۱۹۶۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.