کشاورزنیوز(اخبارکشاورزی ایران):

zoomit.ir – حسین ریاحی: آئودی در آستانه‌ی برگزاری نمایشگاه خودروی پاریس ۲۰۱۶ (Paris motor show) از مدل ۲۰۱۷ دو خودروی A5 Sportback و S5 Sportback رونمایی کرد.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد
نسل جدید آئودی A5 اسپرت بک امروز رونمایی شد، این خودرو نخستین نمایش خود را در نمایشگاه پاریس موتورشوی ماه آینده تجربه خواهد کرد. همانطور که انتظار می‌رفت، این خودرو از طراحی مشابه با برادر سه در خود یعنی مدل A5 و S5 کوپه که چند ماه پیش معرفی شد برخوردار است.

بارزترین بخش طراحی ظاهری هر دو مدل وجود جلوپنجره‌ی یک تکه‌ی معروف آئودی با طراحی تیز و زاویه‌دار خود است که توسط چراغ‌هایی باطراحی تیز و خشن و خطوط روی درب موتور محاصره شده است.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

طراحی دو خودرو در ادامه‌ی ستون A مشابه است، البته البته خطوط واگرای این خودروی کوپه مانند در بخش عقبی خودرو و در شیشه‌ی مثلثی به یکدیگر می‌رسند.

طراحی داخلی خودروها نیز یکسان است و از همان طراحی داشبورد، صفحه نمایش تبلت مانند بزرگ و دریچه‌های کشیده‌ی سیستم تهویه استفاده شده است.

همانند مدل فعلی، آئودی A5 اسپرت بک نیز همانند A5 کوپه بر روی ساختار مشترکی به نام MLB ساخته شده اند و همانند گذشته در مدل اسپرت بک شاهد فاصله‌ی محوری بیشتری هستیم، فاصله‌ی محوری برای مدل اسپرت بک معادل ۲۸۲۴ میلیمتر و برای مدل کوپه معادل ۲۷۶۴ میلیمتر است. برای مقایسه بد نیست اشاره کنیم که فاصله‌ی محوری برای مدل کوپه و اسپرت بک فعلی به ترتیب معادل ۲۷۵۱ میلیمتر و ۲۸۱۱ میلیمتر است.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

در مدل اسپرت بک نیز همانند A5 کوپه امکان انتخاب پیشرانه از بین دو پیشرانه‌ی بنزینی و سه پیشرانه‌ی دیزلی وجود دارد که قدرت آن‌ها در بازه‌ی ۱۸۷ اسب بخار تا ۲۸۱ اسب بخار است.

مدل S5 اسپرت بک نیز از یک پیشرانه‌ی شش سیلندر خورجینی به حجم ۳ لیتر برخوردار است که با استفاده از توربوشارژر می‌تواند قدرت ۳۴۸ اسب بخار و گشتاور ۵۰۰ نیوتون متر را تولید کند که این اعداد کاملا مشابه با مدل S5 کوپه هستند.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

مدلی از A5 اسپرت بک با نام g-tron نیز وجود دارد که به پیشرانه‌ی توربوی ۲ لیتری از نوع TFSI مجهز است و دارای ۱۶۷ اسب بخار قدرت و ۲۷۰ نیوتون متر گشتاور است. این مدل از این جهت خاص است که می‌تواند با سه نوع سوخت بنزین، گاز طبیعی و e-gas آئودی کار کند، چنین تکنولوژی نخستین بار در سال ۲۰۱۳ و در مدل A3 g-tron معرفی شد.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

مشخصات پیشرانه‌های مورد استفاده در آئودی A5 Sportback به شرح زیر هستند:

  • مدل ۲٫۰ TFSI g-tron با ۱۶۷ اسب بخار قدرت و ۲۷۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۲٫۰ TFSI با ۱۸۷ اسب بخار قدرت و ۳۲۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۲٫۰ TFSI با ۲۴۸ اسب بخار قدرت و ۳۷۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۳٫۰ TFSI S5 با ۳۴۸ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۲٫۰ TDI با ۱۶۷ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۲٫۰ TDI ultra با ۱۶۷ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۳٫۰ TDI با ۲۱۴ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتون متر گشتاور
  • مدل ۳٫۰ TDI با ۲۸۱ اسب بخار قدرت و ۶۲۰ نیوتون متر گشتاور

بسته به نوع پیشرانه‌ی انتخابی، آئودی A5 می‌تواند مجهز به سیستم انتقال نیرو به محور جلو و یا سیستم چهارچرخ محرک Quattro باشد، ضمنا این خودرو را می‌توان با سه نوع جعبه‌دنده‌ی شش سرعته‌ی دستی، هفت سرعته‌ی دو کلاچه از نوع S tronic و هشت سرعته‌ی خودکار مجهز به تیپ ترونیک سفارش داد.

هنوز جزئیات میزان آلایندگی و مصرف سوخت این مدل اعلام نشده است اما آئودی مدعی است که در مدل جدید توانسته مصرف سوخت را به میزان ۲۲ درصد کاهش دهد.

آئودی ادعا می‌کند که مدل S5 Sportback دارای شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر ۴.۷ ثانیه است که از این نظر نیز با مدل کوپه‌ی خود مشابه است.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد
امکانات و تجهیزات

آئودی در مدل اروپایی خود دارای تجهیزات استانداردی همانند فرمان الکترومکانیکی، چراغ‌های اصلی زنون، چراغ مه شکن LED و چراغ‌های عقبی LED است. سیستم اطلاع رسانی و سرگرمی این مدل با نام MMI نیز مجهز به صفحه نمایش ۷ اینچی است. غربیلک فرمان هم دارای سه شاخه و از انواع چند منظوره است.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

مدل‌های گران‌تر این خودرو مجهز به سیستم کابین مجازی آئودی هستند که به جای پشت آمپرهای متداول از یک صفحه نمایش با کیفیت ۱۲.۳ اینچی در مقابل راننده استفاده شده است، ضمن اینکه در این مدل‌ها ابعاد نمایشگر سیستم MMI به ۸.۳ اینچ افزایش یافته است.

سیستم صوتی سه بعدی از برند Bang & Olufsen نیز به صورت آپشن قابل سفارش است.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

سیستم‌های ایمنی موجود در آئودی A5 عبارتند از سامانه‌ی رانندگی در بین خطوط، کروز کنترل هوشمند، سیستم کمکی پارک، سیستم هشدار ترافیک پشت سر، سیستم ترمز اضطراری خودکار و سیستم تشخیص علائم جاده.

فضای حمل بار در این خودرو فضایی معادل ۴۸۰ لیتر دارد که در مقایسه با فضای ۴۶۵ لیتری مدل کوپه بزرگ‌تر است. هنوز میزان فضای صندوق عقب این خودرو در صورت تا کردن صندلی‌های عقب اعلام نشده است.

آئودی از A5 و S5 اسپرت بک مدل 2017 رونمایی کرد

برای اطلاعات بیشتر در مورد آئودی A5 باید تا زمان رونمایی رسمی این خودرو در نمایشگاه اتومبیل پاریس صبر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.