استان مازندران ۴۶۰هزار هکتار زمین های مرغوب کشاورزی دارد که بعد از برداشت برنج و گندم بخشی از این زمین ها به کشت کلزا اختصاص می یابد.
حسن عنایتی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا با اظهار اینکه کشت پائیزه کلزا در میان بند و ارتفاعات آغاز شده است،افزود: دولت به ازای هر کیلوگرم بذر گواهی شده دانه روغنی کلزا تا ۵۰ هزار ریال یارانه پرداخت می کند.
وی ادامه داد: برای هر هکتار کشت کلزا به حدود هفت کیلوگرم بذر نیاز است.
عنایتی پرداخت ۲۵میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود بانکی ۱۲درصد برای هر هکتار را از دیگر حمایت های جهاد کشاورزی به کلزاکاران اعلام کرد و بیان داشت: کشاورزانی که با مراکز خدمات کشاورزی و کارگزاران قرار داد کشت کلزا منعقد کنند، به بانک عامل کشاورزی معرفی می شوند.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران بیمه رایگان برای اراضی کلزا کاری و پرداخت ۷۵میلیون ریال کمک بلاعوض برای خرید ماشین کارنده و خطی کار را از دیگر بسته های حمایتی دولت به کلزاکاران عنوان کرد.
عنایتی ادامه داد: کلزا کاران به ازای انعقاد هر هکتار کشت کلزا ، ۲میلیون ریال کمک نقدی بلاعوض برای خرید علف کش ها نیز دریافت می کنند.
وی پیش بینی کشت دانه روغنی در سال زراعی جدید در استان مازندران را ۱۵هزار هکتار اعلام کرد و بیان داشت: ۶هزار هکتار در زمین های شالیزاری و ۹ هزار هکتار نیز در خشکه زاری است.
وی بر لزوم رعایت تاریخ کشت کلزا در زمین های بالا دست ، میان بند و دشت تاکید کرد و گفت: از نیمه دوم شهریور کشت کلزا در میان بند و ارتفاعات استان آغاز شده است و تاکنون قرار داد کشت دانه روغنی کلزا در ۲۱۰ هکتار منعقد شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: بزودی قیمت خرید تضمینی کلزا از سوی دولت اعلام می شود و به طور یقین افزایش قابل توجه قیمت خرید تضمینی را شاهد خواهیم بود.
قیمت پایه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سال زراعی گذشته هر کیلوگرم ۲۵ هزار و ۳۰۰ ریال بوده است.
در سال زراعی گذشته حدود پنج هزار و ۵۰ هکتار از زمین های مازندران زیر کشت کلزا رفت که ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن کلزا در استان تولید شد.
افزایش حدود ۱۵درصدی قیمت تضمینی نسبت به سال ما قبل و پرداخت به موقع مطالبات کلزاکاران از حمایت های جدی دولت تدبیر و امید در سال زراعی گذشته بوده است.
کلزاکاری در مازندران که از دهه ۷۰ به صورت رسمی آغاز و در کمتر از یک دهه به ۴۰ هزار هکتار رسیده بود ، از سال ۸۵ رو به افول رفت تا این که در اواخر عمر دولت گذشته به کمتر از چهار هزار هکتار کاهش یافته بود.
کشاورزان کلزاکار مازندرانی یکی از مهم ترین علت روگردانی از کشت این محصول را پرداخت نشدن بموقع پول خرید محصولات در کنار عواملی دیگری چون پائین بودن نرخ خرید تضمینی ، کم بودن تعداد پایگاههای خرید و تشکیل صف طولانی برای فروش و در نهایت افت کیفیت و فاسد شدن محصول به علت گرفتار شدن در ساز و کارهای کاغذبازی اداری اعلام کردند .
با این وصف از ۲ سال پیش تلاش برای برگرداندن قطار کشت دانه های روغنی از جمله کلزا به ریل اصلی در مازندران آغاز شد و امسال با افزایش قیمت خرید و همچنین پرداخت همزمان پول محصول خریداری شده به کشاورزان ، به نظر می رسد اصلاح مسیر وارد فاز جدیدی شده است ، مرحله ای که هم نوید بخش توسعه کشت این محصول راهبردی است و هم این که کیف کلزاکاران مازندران را کوک کرده است .
از آنجایی که حدود ۸۵ درصد دانه روغنی کلزا وارداتی است ، وزارت جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید به تولید و بازرگانی این محصولات اهمیت خاصی قاءل شده است.
کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن و ۲۵ تا ۳۵ درصد پروتئین است.
۶۹۹۰/۱۸۹۹

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.