به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز فرماندار رفسنجان عصر پنجشنبه در این آیین گفت: ثبت ملی پسته به نام رفسنجان به این دلیل است که از دیرباز این محصول ارزآور در رفسنجان تولید می شده و نیز در این شهرستان درخت ۱۵۰۰ ساله و تعدادی درختان بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساله پسته وجود دارد.
حمید ملانوری افزود: همچنین عمده تولید پسته کشور از سطح ۸۰ هزار هکتار باغ در شهرستان رفسنجان صورت می گیرد.
وی گفت: عمده صادرات پسته نیز در این شهرستان است ضمن اینکه ارقام پسته به نام های اکبری، احمد آقایی، اوحدی و رضایی در کشور در ایام قدیم در رفسنجان تولید و به نام های قوم یا طایفه ای نامگذاری شده است.
فرماندار رفسنجان اظهار کرد: ثبت ملی پسته به نام رفسنجان با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان صورت گرفته است و دهم شهریور امسال پسته رفسنجان ثبت ملی شد.
وی با اشاره به برگزاری همایش رفسنجان، تلاش، تدبیر و توسعه به مدت شش روز در این شهرستان بیان کرد: این همایش دیروز (چهارشنبه) همزمان با افتتاح جشنواره ملی بازی های بومی و محلی در محل مجموعه ورزشی دانشگاه ولیعصر (عج) واقع در موزه ریاست جمهوری رفسنجان آغاز به کار کرد.
ملانوری گفت: این همایش در شش روز کاری خود تلاش خواهد کرد تا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حول محور اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد عدالت محور و اقتصاد مردمی، رفسنجان را با وضعیت فعلی به کشور و جهان معرفی کند.
وی ادامه داد: در این همایش نمایشگاهی با حضور واحدهای خانگی، خدماتی، صنعتی، معدنی، بهداشتی و … تا ۲۹ شهریور دایر است.
وی گفت: در رفسنجان ۳۳ مرکز اسب و ۳۳ هزار راس اسب وجود دارد که قابلیت خوبی در حوزه فراهم آمدن زمینه های ورزش، فرهنگ و اشتغال را داراست.
فرماندار رفسنجان بیان کرد: یکی از برنامه های این همایش در حوزه گردشگری است و مکان های گردشگری و ابنیه های تاریخی این شهرستان مورد بازدید میهمانان داخلی و خارجی قرار می گیرد و در راستای احیا و به ثبت رسیدن این آثار و نیز اشتغالزایی مورد بحث قرار می گیرد.
مدیرکل اداره پست استان کرمان هم گفت: خوشحالیم تمبر ثبت ملی پسته به رسم یادگاری در باغ موزه ملی که در رفسنجان توسط فرمانداری این شهرستان ایجاد خواهد شد، نگهداری می شود.
علیرضا اکبری بیان کرد: این تمبر ثبت ملی پسته می تواند در کلکسیون نگهداری شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان هم گفت: برای ثبت ملی پسته سه ماه تلاش صورت گرفت و در پرونده ۵۰ صفحه ای تمامی اطلاعات در خصوص پسته به شورای ثبت استان تقدیم شد.
محمدرضا حسینی از ثبت ملی درخت ۱۵۰۰ ساله پسته اودرج در رفسنجان تا پایان امسال خبر داد.
مرکز این شهرستان در ۱۱۰ کیلومتری شمال کرمان است.
۷۴۳۳/۳۰۲۸

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.