به گزارش ایرنا، عباس کشاورز روز سه شنبه در نخستین گردهمایی ملی برنامه ریزی تحقیقات مدیریت پایدار خاک و آب که در مرکز آموزش موسسه تحقیقاتی خاک و آب در مشکین دشت فردیس برگزار شد، افزود: این محصولات شامل گندم،برنج،جو،شکر،دانه های روغنی،ذرت،حبوبات و پنبه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما می خواهیم وابستگی به این محصولات را به حداقل ممکن برسانیم.
کشاورز خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت سیب زمینی در غذای کشور باید مراقب استمرار تولید مناسب سیب زمینی باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بررسی های ما نشان می دهد از سال ۶۸ تاکنون سهم توان کشاورزی کشور در تامین غذایی جامعه، به عنوان بزرگترین شاخص است.
وی اظهار کرد: هیچگاه در بخش کشاورزی کشور ۹۰ درصد خودکفا نبوده است و بین ۵۱ تا ۸۲ متغیر بوده، اگر کسی گزارشی در این باره ارائه کرده، نادرست بوده است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه اقتصاد مقاومتی می توانیم محصولات کشاورزی را در خودکفایی به ۸۵ درصد برسانیم، در همه محصولات ظرفیت خودکفایی کشاورزی وجود ندارد.
کشاورز در ادامه افزود: به همین دلیل باید بدنبال سیاست کشت فرا سرزمینی باشیم که موضوع در حال پیگیری است.
وی بیان کرد: یکی از موضوعاتی که عنوان کرده ایم و وزارتخانه آن را پذیرفته، طرح تغذیه و حاصلخیزی خاک در اقتصاد مقاومتی است. بنابراین شما باید پایه علمی و مرجع تحقق این طرح ها باشید.
کشاورز افزود: این پروژه در طرح اقتصاد مقاومتی و هم در کلان ملی، مربوط به پایداری کشاورزی است. ما در تحقیقات هم دچار چالش و هم اتفاقات خوبی بوده ایم. در برنامه سوم و چهارم ما مرحله تحقیقات را به جایی رساندیم که وزارت کشاورزی سابق و وزارت جهاد کشاورزی بدون مشورت و بدون تایید و حضور تحقیقات به خودش اجازه نمی داد که تصمیم بگیرد.
کشاورز افزود: مزارع کشور را به عنوان صحنه های تحقیقاتی در نظر بگیرید، این رویکرد را جدی بگیرید.
این مراسم با حضور ۲۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی و محققان حوزه خاک وآب کشور در مرکز آموزش موسسه تحقیقاتی خاک و آب در مشکین دشت فردیس برگزار شد.
گردهمایی ملی برنامه ریزی تحقیقات مدیریت پایدار خاک و آب ازدیروز آغاز و تا فردا ادامه دارد.
۷۴۱۳/۱۵۳۵

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.