به گزارش خبرگزاری مهر، وحید انصاری از بازپس گیری ۲۱۱ هزار مترمربع از اراضی ملی این شهرستان به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان از ابتدای سال جاری خبرداد و اظهارداشت: ۱۱ هزار مترمربع از این اراضی در اجرای ۶ مورد حکم قضایی، بازپس گیری شد و ۲۰۰ هزار مترمربع دیگر نیز در راستای اجرای تبصره ۱ ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع رفع تصرف و به دولت بازگردانده شد.

وی به ۳ مورد حریق از ابتدای فصل گرما در مراتع این شهرستان اشاره کرد و افزود: در پی این حریق‌ها میزان ۱۰ هکتار از مراتع این شهرستان طعمه حریق و دچار آسیب جدی شد.

انصاری مساحت مراتع این شهرستان را حدود ۹۱ هزار هکتار و ظرفیت چرای دام مجاز را بیش از ۹ هزار واحد دامی دانست و اظهار داشت: ۸۰ هزار هکتار از این مراتع جزو مراتع میانبند و ۱۱ هزار هکتار دیگر جزو مراتع ییلاقی است که بخشی از این مراتع بخاطر اجرای طرح جنگل کاری ارتفاعات شمال تهران در دامنه جنوبی البرز تحت قرق قرار گرفته و از ورود هرگونه دام و احشام در این مراتع جلوگیری شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تهران اضافه کرد: بخش دیگری از مراتع این شهرستان به عنوان مراتع عمومی است که در فصل کوچ مورد بهره‌برداری دام‌های کوچ رو که به منطقه ییلاقی لار می‌روند قرار می‌گیرد.

وی مهم‌ترین گونه‌های مرتعی این شهرستان را انواع گون، علف پشمکی، علف گندمی، درمنه، گل گاوزبان، باریجه، چای کوهی و بومادران اعلام و خاطر نشان کرد: همه ساله در صورت تخصیص اعتبارات دولتی سطحی بالغ بر ۵ هزار هکتار از مراتع این شهرستان تحت اجرای پروژه حفاظت و قرق قرار می‌گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تهران با بیان اینکه پروژه مدیریت چرا و کنترل کوچ در این شهرستان به اجرا درآمده است، افزود: در راستای اجرای این پروژه و همزمان با آغاز فصل چرا و در قالب اکیپ‌های کنترل دام؛  تعداد دام‌های ورودی به مراتع با تعداد مجاز مندرج در پروانه‌های چرا مورد تطبیق قرارگرفت.

 انصاری ادامه داد: با اقدامات انجام شده از ورود دام مازاد و غیر مجاز به مراتع  جلوگیری و با افراد متخلف برخورد قانونی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.