کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

به گزارش کشاورزنیوز، شاهرخ فاتح روز شنبه در همایش تحلیل خشکسالی چهارمحال و بختیاری و پیش بینی فصلی بارش و دما در سالن اجتماعات اداره کل هواشناسی استان افزود: با توجه به روند تغییر اقلیم در کشور و تشدید آن در سالهای اخیر، گرمتر شدن دمای هوا و کاهش بارندگی ها در سطح کشور رخ داده است، که این روند در پاییز امسال منجر به افزایش ۱ تا ۱٫۵ درجه ای دمای هوا و کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی بارش ها می شود.
وی، پدیده خشکسالی را از مهمترین تبعات تغییر اقلیم عنوان کرد و گفت: روند خشکسالی در کشور در سالهای اخیر شدت گرفته و اهمیت موضوع به حدی است که اگر این روند مدیریت نشود خسارت های بسیاری را به بارخواهد آورد.
فاتح، با تاکید بر تدوین روش های سازگار با طبیعت برای مدیریت خشکسالی، تصریح کرد: انسان توان مقابله با طبیعت را ندارد از همین رو نمی توان با پدیده خشکسالی مقابله کرد بلکه باید سیاست های خود را با رفتار طبیعت منطبق کند و از این طریق از وارد شدن خسارت های شدید جلوگیری کرد.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، مهاجرت و حاشیه نشینی را از مهمترین تبعات خشکسالی برشمرد و افزود: خشکسالی پیامدهای ناگواری در حوزه های اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست وارد می کند که باید برای این موضوع یک برنامه ریزی دقیق و جامع داشت.
فاتح، با بیان اینکه هم اکنون بخش زیادی از مساحت کشور درگیر پدیده خشکسالی است، اظهار کرد: در حالی که سال زراعی ۹۴-۹۵ سال پرآبی بوده است، اما در مقایسه با میانگین بلند مدت، کشور با کاهش ۱٫۵درصدی بارش ها مواجه است به نحوی که میانگین بارندگی۱۰ استان کشور در همسنجی با سال آبی گذشته نشانگر کاهش بارندگی ها است.
وی با مقایسه روند خشکسالی در کشور طی ۳۰ سال گذشته، افزود: در این سالها روند بارشی کشور با آهنگ ۱٫۲ میلیمتر در سال منفی بوده است و میانگین دمای کشور با آهنگ ۳ دهم درجه سلسیوس در سال روند افزایشی داشته است.
فاتح خاطرنشان کرد: همچنین پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۹ هر سال نیم درجه دمای هوای کشور افزایش یابد.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در ادامه با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری یکی از ۱۰ استان خشک در سال آبی ۹۴-۹۵ اعلام شده است، افزود: هم اکنون ۵۹ درصد مساحت این استان درگیر پدیده خشکسالی است.
فاتح تصریح کرد: این استان همچنین در زمستان ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال های گذشته گرمتر از حد معمول بوده است و ذخایر برف آن در اسفندماه به طور کامل آب شده است.
به گزارش کشاورزنیوز، کل بارش های کشور از آغاز مهرماه گذشته تا دهم شهریورماه امسال ۱۱ هزار و ۳۸۸ میلیمتر بوده که استان گیلان با بیش از یک هزار و ۴۵ میلیمتر، بیشترین و یزد با ۶۰٫۷ میلیمتر کمترین بارش های کشور را داشتند.
۷۳۶۳/۲۰۹۷ /۱۴۸۴

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.