به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز، ولی الله مظفریان روز چهارشنبه در همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس مرکزی در دانشگاه شهرکرد افزود: هم اکنون به منظور توسعه مناطق مختلف شهری و گسترش جاده ها و اشغال اراضی، زیستگاه گونه ها هر روز تنگ تر می شود که این امر زمینه انقراض گونه ها را افزایش می دهد.
وی به اجرای طرح جامع کشاورزی از سال ۱۳۶۵در استان چهارمحال وبختیاری اجرا اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح تاکنون یکهزار و ۳۶۰ گونه گیاهی در۲ پوشش جنگلی و مرتعی استان شناسایی و جمع آوری شده است.
به گفته وی، در پوشش جنگلی این استان، گونه بلوط وجود دارد و ۶۶ گونه گیاه درختی و درختچه ای نیز در استان شناسایی شده است.
مظفریان از شناسایی ۸۵ گونه دیگر در این استان اشاره کرد و گفت: با توجه به موقیت کوهستانی استان بیشتر گونه های گیاهای ارتفاع پسند و در کنار سنگ و صخره ها مشاهده می شود.
وی از شناسایی گونه گیاه دارویی در چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: مستندات علمی و تاریخی حکایت از ۱۹۸ گونه از این گیاهان دارویی در این استان دارد.
به گفته وی، از مجموع یکهزار و ۳۶۰ گونه شناسایی شده در استان ۳۶۰ گونه در ردیف گونه های انحصاری ایرانی و چهارمحال وبختیاری است که ۷۰ گونه آن انحصاری این استان است.
مدیر طرح ملی حفاظت از محیط زیست زاگرس مرکزی نیز گفت: اجرای طرح زاگرس مرکزی یک تکلیف سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ارتباط با تعهدی است که به جوامع بین المللی داده است.
شیرین ابوالقاسمی افزود: در این طرح مکانیزم مدیریت پایدار منابع طبیعی توسط مردم انجام می شود که تاکنون با آموزش هایی که در جوامع محلی انجام شده است این امر تا حد زیادی در بین جوامع محلی فرهنگ سازی شده است.
وی حساس سازی مردم در حوزه حراست و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست را یکی از سیاست های اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: برای گسترش این طرح از زاگرس مرکزی به کل زاگرس و همچنین تمام کشور نیاز به آمایش سرزمین است.
ابولقاسمی افزود: براساس نقشه آمایش سرزمین در زاگرس مرکزی ۱۳۴ کاربری متناسب با پتانسیل طبیعت تعریف شده است.
به گفته وی، براساس ارزیابی های برای هر سال بهره گیری و استفاده از طبیعت یک و نیم سال اجازه احیا و بازسازی نیاز است.
نخستین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار به همت دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد به عنوان نهاد آموزش عالی منابع طبیعی در قلب زاگرس با همکاری طرح ملی حفاظت تنوع زیستی زاگرس مرکزی و انجمن جنگل بانی ایران به مدت ۲ روز برگزار می شود.
۷۳۶۰/۶۰۲۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.