اسماعیل اسفندیارپور روزیکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: براساس برنامه ریزی دفتر مجری طرح گندم، این میزان بذر توسط ۲۰۰ شرکت بخش خصوصی و تعاونی با هماهنگی استان ها تهیه شده است.
وی اظهارداشت: طبق آخرین آمارها از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتن گندم به ارزش بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال از گندم کاران سراسر کشور خریداری شده که از این رقم حدود ۵۰۰ هزارتن گندم دروم است.
به گفته وی، مجموع گندم دروم خریداری شده بیش از نیاز داخلی است و به نظر می رسد کل نیاز صنایع ماکارونی را تامین کند.
مجری طرح گندم،میزان خرید گنم امسال را تا پایان فصل برداشت، حدود ۱۱.۵ میلیون تن پیش بینی کرد.
اسفندیارپور تصریح کرد:حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال از طلب گندمکاران تا اواسط تیرماه جاری پرداخت شد و بقیه آن حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال از مطالبات آنها باقیمانده است.
وی افزود: قرار است بخش دیگری از مطالبات کشاورزان از محل فروش ۳۰ هزار میلیارد ریال (سه هزار میلیارد تومان) اوراق مشارکت در هفته آینده به حساب کشاورزان واریز شود تا آنها برای خرید نهاده های تولید سال زراعی آتی و هزینه های ضروری مشکلی نداشته باشند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: اکنون استان های خوزستان به ترتیب با یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن، گلستان با یک میلیون و ۳۶۰ هزارتن، فارس با ۹۰۵ هزارتن، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی به ترتیب رتبه های اول تا ششم خرید گندم را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش ایرنا، براساس مصوبه دولت، امسال قیمت هرکیلوگرم گندم معمولی(نان) ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۶۸ ریال با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید از گندمکاران خریداری شد.
سال گذشته حدود ۱۱میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و ۸۰ هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) ۱۱ هزار و ۵۵۰ ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت ۱۱ هزار و ۸۸۰ ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شده بود.
اقتصام**۹۱۸۶ ** ۱۵۵۹

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.