بیژن تاجوند روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این زمین های کشاورزی از دریچه های ۳، ۴ ، ۵ و ۶ پمپ کانال و قسمتی از زمین های روستای مندنی در انتهای شبکه آبرسانی بخش عقیلی از توابع گتوند آبیاری می شود؛ اظهارکرد: به دلیل تبخیر زیاد آب در فصل تابستان، شوری آب و خاک تاثیر زیادی روی این مزارع داشته و در این فصل قابل کاشت نیست.
وی در ادامه به افزایش شوری آب چاه های کشاورزی روستاهای آبید علیباز و حاجی بابا در بخش مرکزی شهرستان گتوند اشاره کرد و افزود: افزایش ۲ برابر شوری آب، تولید محصولات کشاورزی به ویژه ذرت، گوجه فرنگی، سیب زمینی و بخشی از گندم را متاثر کرده و تاکنون خسارت زیادی به این محصولات وارد و باعث کاهش عملکرد در واحد سطح شده است.
مدیر جهاد کشاورزی گتوند اضافه کرد: به دلیل شوری بالای آب در زمین های این روستاها محصول هندوانه پاییزه قابل برداشت نبوده و امسال خسارت ۱۰۰ درصدی به این مزارع وارد شده است.
تاجوند افزود: این زمین ها پیش از بهره برداری از سد گتوند به دلیل عواملی از جمله از بین رفتن زهکش، تخریب جاده بین مزارع و لایروبی نشدن دارای درصد کمی شوری بودند اما پس از بهره برداری این سد شوری آنها چند برابر شده است و در صورتی که برای حل این مشکل اقدامی نشود در سال های آینده مشکلات زیادی برای کشاورزی این شهرستان بوجود خواهد آمد.
وی گفت: پارسال نیز ۲۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی این روستاها دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شد.
مجموع زمین های کشاورزی شهرستان گتوند ۳۶ هزار هکتار است که چهار هزار هکتار آن متعلق به شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون است.
میزان تولید انواع محصولات کشاورزی از سطح ۳۲ هزار هکتار زمین آبی و دیم شهرستان گتوند ۴۶۰ هزار تن است.
رییس امور آبفا گتوند نیز در خصوص شوری آب این شهرستان افزود: میزان شوری آب آشامیدنی شهرستان گتوند به دلیل اینکه از چاه تراوشی تامین می شود، در حد استاندارد و نرمال است.
ابراهیم محمودی کوهی اضافه کرد: آب آشامیدنی این شهرستان به دلیل اینکه آلایندگی ندارد یکی از آبهای با کیفیت خوزستان به شمار می رود اما بعضس شهروندان به خاطر تغییر ذائقه احساس شوری آب می کنند.
وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در خصوص شایعه غیر بهداشتی بودن مخزن ذخیره آب شهر گتوند با رد این شایعه افزود: مخزن ذخیره آب شهر گتوند به دلیل اینکه آب آن از چاه تامین می شود در چند نوبت آزمایش شده و هر ۲ سال یکبار نیز پاکسازی می شود ضمن اینکه در صورت نیاز فضای مخزن نیز پاکسازی می شود.
به گزارش ایرنا از منابع آگاه ای سی آب رودخانه کارون در شهرستان گتوند تا پیش از بهره برداری از سد گتوند علیا بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ میکرو موس بوده اما پس از آغاز بهره برداری، این رقم بین یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ میکروموس در نوسان است ضمن اینکه ای سی آب امروز نیز به یک هزار و ۱۱۲ میکرو موس رسیده است.
عملیات احداث سد گتوند علیا بزرگترین سد خاکی ایران در شمال خوزستان از سال ۱۳۷۶شروع و آبگیری آن از مرداد سال ۹۰ آغاز شد.
سد گتوند در ۱۰کیلومتری شمال شرقی گتوند ساخته شده است و اهداف اصلی اجرای طرح گتوندعلیا، ذخیره سازی بیش از پنج میلیارد مترمکعب آب و تنظیم آن برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان ، همچنین تولید سالانه چهار هزار و ۲۵۰ گیگاوات ساعت برق پاک است.
شهرستان گتوند با ۷۴هزار نفر جمعیت درشمال استان خوزستان واقع شده است.
۷۴۶۷/۶۰۶۸ / ۶۰۳۷

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.