«کاوه زرگران» امروز (چهارشنبه) در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی شکلات و بیسکویت در محل نمایشگاه های بین المللی تهران، در گفت و گو با ایرنا افزود: شکر سفید برای تهیه شیرینی و شکلات و شیرخام برای تولید فراورده های لبنی از بالاترین قیمت ها برخوردار است و باید تلاش کنیم بهای محصولات تولیدی خود را به میانگین جهانی نزدیک کنیم.
وی گفت: امسال به دلیل نوسان در بازار شکر صنعت شیرینی و شکلات با مشکلاتی روبرو شد. کالایی که با مواد اولیه گران تولید می شود نمی تواند در بازارهای جهانی قابلیت رقابت داشته باشد.
زرگران یادآور شد: پارسال صنعت شیرینی و شکلات بیش از ۵۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشت.
وی اضافه کرد: اکنون ۱۱۰۰ واحد صنعتی در زمینه های شیرینی، شکلات، تافی، کیک و بیسکوئیت فعال است که ۹۵ درصد واحدهای توسط را بخش خصوصی هدایت می شود.
به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ظرفیت اسمی صنعت شیرینی و شکلات ایران ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال است.

** سهم ۷۵ درصد لبنیات ایران در اختیار ۱۴ درصد واحدهای صنعتی بزرگ
دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران گفت: در صنعت لبنیات نیز قیمت شیرخام در کشور ۲۰ تا ۲۵ درصد گران تر از قیمت های جهانی است؛ بنابراین امکان رقابت در بازارهای جهانی همچون روسیه حاصل نمی شود، مگر اینکه دولت برای تخصیص یارانه صادراتی و کمک به صنایع تدبیری بیندیشد.
وی اضافه کرد: اکنون بیش از ۶۰۰ واحد تولیدی صنایع لبنی داریم که ۷۵ درصد بازار دست ۱۴ درصد از واحدهای بزرگ صنعتی است.
این مسئول اعلام کرد سالیانه تا ۹ میلیون تن شیرخام در کشور تولید می شود که کمتر از ۶ میلیون تن از آن وارد صنایع می شود.
به گفته وی، کشور ما ظرفیت فرآوری بیش از ۱۰ میلیون تن شیرخام را دارد.
زرگران، نقش شرکت های دولتی در صنعت لبنیات را پررنگ تر دانست و افزود: پارسال صنعت لبنیات ۶۴۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشت اما معضلات صنایع شیرینی و شکلات و لبنیات ناشی از قیمت بالای مواد اولیه، بر صادرات امسال تاثیر گذاشته است.

** تولید سالیانه پنج میلیارد لیتر نوشیدنی
دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران درباره صنایع نوشیدنی مانند چای و قهوه گفت: اکنون در کشور سالیانه پنج میلیارد لیتر انواع نوشیدنی تولید می شود که آب معدنی در صدر جدول این بخش قرار دارد.
به گفته زرگران، هشت واحد بزرگ تولیدکننده ماءالشعیر و ۲۰۰ واحد آب میوه و کنستانتره با ظرفیت ۲۹۰ هزار تن در کشور فعالند.
به گزارش ایرنا، پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت شیرینی، شکلات و بیسکوییت و صنایع وابسته با حضور ۳۶۱ شرکت داخلی و ۸۵ شرکت خارجی از ۲۲ کشور جهان (اتریش، آلمان، اسپانیا، انگلیس، امریکا، امارات، اوکراین، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، چین، فرانسه، سوییس، سوئد، دانمارک، لهستان، لبنان، مالزی، کانادا، کلمبیا، کره جنوبی و هند از ۲۳ تا ۲۵ شهریورماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران پذیرای علاقه مندان است.
اقتصام**۹۱۸۶**۱۹۶۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.