به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز محمدعلی دهقان روز دوشنبه در آیین گشایش چهارمین کنگره ملی هیدروپونیک و تولیدات گلخانه ای در دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان افزود: فراهم ساختن زیرساخت های این گلخانه از جمله آب، زمین، برق و غیره در حال انجام است تا با همکاری سازمان عمران کرمان و بانک کشاورزی بتوانیم تسهیلات راه اندازی این پروژه را دریافت کنیم.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه منطقه رفسنجان از مناطق کم آب کشور محسوب می شود لذا کشت های گلخانه ای به ویژه هیدروپونیک به رفع این معضل کمک می کند.
وی گفت: دانشگاه تولید علم را دارد و در زمینه کشاورزی یکی از راههای ارتقا، استفاده از دانش و علمی است که در دانشگاهها تولید می شود.
رئیس دانشگاه ولیعصر با اشاره به اینکه ۸۵ درصد بودجه های دانشگاه های استان صرف حقوق و هزینه های جاری می شود ادامه داد: در دانشگاه ولیعصر رفسنجان سعی کردیم این صرف هزینه به کمتر از ۵۰ درصد برسد تا بتوانیم با بودجه باقیمانده طرح های عمرانی و آبادانی را اجرا کنیم.
وی اظهار کرد: این دانشگاه با وسعت ۴۰۰ هکتار دارای شش دانشکده از جمله ادبیات، حسابداری، ریاضیات و کشاورزی است و در حال حاضر دارای بیش از ۹ هزار دانشجو در ۱۵ رشته دکترا، ۴۵ رشته کارشناسی ارشد و ۵۵ رشته کارشناسی است.
دبیر علمی کنگره ملی هیدروپونیک و تولیدات گلخانه ای نیز گفت: ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که از این تعداد ۱۷۷ مورد پذیرش شدند.
سید حسین میردهقان بیان کرد: از مقاله های پذیرفته شده ۴۸ مورد به صورت سخنرانی و ۱۲۹ مورد هم به صورت پوستر ارائه می شود.
وی بازدید از کشت های گلخانه ای هیدروپونیک رفسنجان، زرند و کرمان را از برنامه های جنبی این کنگره نام برد و گفت: کارگاه های مختلف هم در حوزه کشت های هیدروپونیک برگزار می شود.
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان هم در این کنگره گفت: ۸۰ هزار هکتار از سطح وسعت این شهرستان را باغات پسته تشکیل داده اند که با توجه به کمبود و کیفیت پایین منابع آبی، ۱۵۰۰هکتار از این میزان خشک شده اند.
حسین رضایی اظهار کرد: ۱۵ هکتار گلخانه در رفسنجان ایجاد شده که ۰٫۳ درصد از این گلخانه ها به کشت هیدروپونیک اختصاص دارد.
وی تصریح کرد: ۵۰ درصد سازه های گلخانه های رفسنجان استاندارد نیستند و به طور متعادل گرما و سرما توزیع نمی شود، بحث سازه ها در کشت های هیدروپونیک رفسنجان نظارت می شود تا مشکلی ایجاد نشود.
وی یکی دیگر از چالش ها در گلخانه های رفسنجان را عدم بازاریابی و ارائه سوخت و انرژی با قیمت بالا عنوان کرد و گفت: در شرایط روباز در هر متر مربع ۱۰ کیلوگرم محصول کشاورزی، در گلخانه های معمولی از هر متر مربع ۳۵ کیلوگرم و در گلخانه های هیدروپونیک می توان از هر مترمربع ۷۰ کیلوگرم محصول برداشت کرد.
رضایی خاطرنشان کرد: یکهزار حلقه چاه در رفسنجان وجود دارد که دبی ۳۷۲ حلقه چاه زیر ۱۰ لیتر رسیده است.
وی ادامه داد: یکهزار و ۲۰۰ کارشناس فارغ التحصیل در کشاورزی در رفسنجان وجود دارد که از این تعداد ۸۰۰ نفر بیکار هستند لذا با ترویج کشت های هیدروپونیک می توان زمینه این کارشناسان را فراهم کرد.
این کنگره تا روز سه شنبه ادامه دارد.
۷۴۳۳/۳۰۲۸

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.