به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، براساس آخرین آمار ارایه شده توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم جریان های سطحی کشور در پنج ماه نخست امسال در همسنجی با میانگین بلندمدت ۳۲ درصد کاهش یافته است.
حجم کل جریان های سطحی کشور در ۶ حوضه آبریز اصلی، دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، مرکزی، مرزی شرق و قره قوم در مجموع نسبت به میانگین بلندمدت ۳۲ درصد کاهش داشته است.
در این مدت، حوضه های آبریز مرزی شرق با ۸۱ درصد و ارومیه با ۹ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین درصد کاهش حجم جریان های سطحی کشور را داشته اند.
این گزارش می افزاید: حوضه های آبریز قره قوم با ۴۵ درصد، دریای خزر با ۴۰ درصد، مرکزی با ۳۵ درصد، خلیج فارس با ۲۹ درصد و دریاچه ارومیه با ۹ درصد کاهش، پس از حوضه آبریز مرزی شرق قرار دارند.
حجم جریان های سطحی کشور در پنج ماه نخست امسال ۵۷ میلیارد و ۲۲۸ میلیون مترمکعب بوده که در همسنجی با میانگین بلندمدت با رقم ۸۳ میلیارد و ۹۳۳ میلیون مترمکعب، نزدیک به ۳۲ درصد کاهش داشته است.
به گزارش ایرنا، پیش از این وزارت نیرو اعلام کرده بود، وضعیت ذخایر آبی کشور همچنان در مرز بحران قرار دارد و با وجود بارندگی های اخیر آمارها نشان می دهد، حجم آب های روان کشور به نصف کاهش یافته و میزان آب های زیر زمینی هم در وضعیت هشدار قرار دارد.
براساس آمار بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی صرف می شود و صرفه جویی ۱۰ تا ۲۰ درصدی این بخش، مشکلات را به میزان قابل توجه کاهش خواهد داد.
اقتصام ** ۳۰۶۵ **۱۵۶۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.