به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، بچه ماهیان در وزن های ۰.۵ تا ۳ گرم در اختیار متقاضیات بخش خصوصی قرار گرفته است.
به منظور بهبود نسل کپور ماهیان، ایجاد تنوع ژنتیکی، افزایش عملکرد اقتصادی نسل F1 کپور ماهیان وارداتی از چین در تیر ماه سال ۹۲ ،موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور طی قراردادی با یک شرکت چینی، بچه ماهی از چهارگونه کپور نقره ای، کپور سرگنده، کپور علفخوار و معمولی با میانگین وزنی دو گرم از مرکز تحقیقات علوم شیلاتی آب شیرین شهر ووش وارد کشور کرد.
مولدین پرورش یافته از این نسل به چهار استان گلستان، گیلان، مازندران و خوزستان ارسال شد و به دنبال آن، مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب های داخلی گرگان با تکثیر مولدین کپور معمولی، ۷۰۰ هزار قطعه لارو شش روزه تولید کرد.
این گزارش می افزاید: کپور ماهیان چینی از مهمترین گونه های ماهیان در سیستم پرورش توام در مزارع آب شیرین هستند که در اغلب نقاط کشور پرورش می یابند.
یکی از عوامل مهم در تولید اقتصادی آبزیان، استفاده از بچه ماهیان با کیفیت است که معادل بذر در کشاورزی است و از این رو در سال ۱۳۹۱ تقریبا ۲۷۸ میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی در کشور تولید و ذخیره سازی شد.
بر اساس گزارش های موجود در کشور های آمریکا و بنگلادش در سال های اخیر به دلیل مدیریت ضعیف در انتخاب مولدین و همخونی های بوجود آمده، صفاتی مانند کاهش تولید، کارایی پایین تولید مثلی، ناهنجاری های ریخت شناختی، افزایش ابتلا به بیماری ها و مرگ و میر بچه ماهیان بروز کرده است.
برای غلبه بر این مشکل باید ذخیره ژنی این گونه ها از طریق واردات ماهیان نسل F1تقریبا هر پنج سال تجدید شود.
وضعیت افت تولید کپور ماهیان در واحد سطح و حساسیت زیاد آنها به بیماری ها به خصوص تلفات تابستانه کپور نقره ای و علفخوار منجر به واردات نسل F1 کپور ماهیان چینی و مولد سازی و تکثیر آن در کشور شد.
به گزارش ایرنا، میزان تولیدات سالیانه آبزی پروری کشور، حدود ۳۸۰ هزار تن بوده که از این میزان حدود ۲۰۰ هزار تن مختص کپور ماهیان است درحال حاضر سالیانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن کپورماهی معمولی یا چینی در ایران تولید می شود.
گونه کپور ماهیان ‘معمولی’ یا چینی در داخل کشور تولید و به مرحله تجاری سازی رسیده، این گونه ۳۰ درصد عملکرد مناسب تری در مقایسه با گونه های دیگر کپور دارد.
اقتصام**۹۱۸۶ **۱۵۶۱

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.