محمدعلی باغستانی میبدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ضمن تاکید براین که طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی واردات انواع میوه به جزء موز، آناناس و انبه همچنان ممنوع است، افزود: برخی موارد ممکن است میوه های قاچاق دارای آفت کش ها (سموم) غیرمجاز باشند که با مصرف آنها بیماری هایی همچون سرطان افزایش پیدا کند، بنابراین انتظار می رود مردم از خرید میوه های قاچاق که هیچ نظارت بهداشتی برآنها نیست، خودداری نمایند.
وی اظهارداشت: ورود میوه های قاچاق علاوه بر خطرات بهداشتی برای انسان، می تواند برای بخش کشاورزی نیز خسارت دربرداشته باشد به طوری که با ورود چنین محصولاتی به کشور، احتمال ورود انواع آفت و بیماری های گیاهی وجود دارد که می توانند بخش عمده ای از تولیدات داخلی را با مخاطراتی مواجه کنند.
رییس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: ناظرین و نمایندگان سازمان حفظ نباتات کشور در محورهای ورودی رسمی به کشور حضور فعال دارند تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف در ورود محصولات ممنوع از ورود میوه از مبادی رسمی جلوگیری کنند.
به گفته وی در برخی موارد دیده شده که در کانتینر واردات موز انواع میوه های رنگی نیز وجود داشته است که با شناسایی به موقع از ورود میوه به کشور جلوگیری شده است.
باغستانی اظهارداشت: وجود میوه های مختلف از جمله پاپایا، آواکادو، پرتقال مصری، نارنگی پاکستانی، انگور شیلی، سیب فرانسوی و انواع منگوستینگ در بازار به صورت قاچاق عرضه می شود.
وی گفت: این سازمان در محورهای غیررسمی کشور حضور ندارد، اما در صورت گزارش به طور قطع با همکاری ستاد قاچاق کالا و ارز و سازمان تعزیرات کشوری با متخلفان برخورد می کند.
این مقام مسئول افزود: نمایندگان این سازمان در صورت مشاهده هرگونه میوه قاچاق به طور حتم از ورود محموله جلوگیری و نسبت به امحای آن اقدام می شود.
به گزارش ایرنا، اکنون سالیانه بیش از ۱۱۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که بیش از ۱۶ میلیون تن آن به محصولات باغی اختصاص دارد.
طبق مصوبه وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم تاکنون واردات هرگونه میوه به غیر ازموز، آناناس، انبه و نارگیل به کشور ممنوع شده، اما کماکان حجم بالایی، میوه قاچاق از کشورهای مختلف از جمله مصر، شیلی، لبنان، ترکیه به ایران قاچاق می شود که این محصولات با قیمت های گران نسبت به تولیدات داخلی عرضه می شوند.
اقتصام**۹۱۸۶ ** ۱۵۵۹

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.