اصغر ملکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت گوشت قرمز گوسفندی افزود: هفته گذشته قیمت گوشت گوسفندی به همین میزان بوده و نرخ این محصول نسبت به هفته قبل از آن تغییری نداشته است.
وی اظهار داشت: اکنون قیمت لاشه گوسفندی بدون دنبه تحویل به مغازه دار بین ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار ریال و شقه بدون دنبه بین ۳۳۰ تا ۳۵۰ هزار ریال به مصرف کنندگان عرضه می شود.
وی تصریح کرد: گوشت گوسفندی بسته بندی در فروشگاه ها شامل این قیمتگذاری نمی شود و تفاوت قیمت گوسفند زنده با عرضه گوشت آن وجود برخی ضایعات است.
ملکی توضیح داد: باید نصف وزن یک گوسفند ذبح شده گوشت و بقیه شامل کله و پاچه، پوست، شکم و دیگر ضایعات باشد، در حالی که وزن گوشت کمتر است.
به گفته وی به طور معمول باید به اندازه وزن یک گوسفند ۴۰ کیلو گرمی حداقل ۲۰ کیلوگرم گوشت حاصل شود که برخی دامداران با ترفندهایی از جمله مصرف آب، نمک و جو وزن گوسفند را در زمان فروش افزایش می دهند که پس از ذبح از یک گوسفند ۴۰ کیلوگرمی ۱۳ کیلوگرم گوشت نیز بدست نمی آید.
به گزارش ایرنا، سالیانه بیش از ۸۰۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید و برای تامین نیاز داخلی ۱۰ درصد گوشت مورد نیاز نیز از خارج تامین می شود.
براساس آمارها سرانه تولید گوشت قرمز کشور برای هر نفر ۱۰.۵ کیلوگرم و سرانه مصرف آن ۱۱.۵ کیلوگرم است در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است.
اقتصام**۹۱۸۶** ۲۰۲۵

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.