کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

به گزارش کشاورزنیوز، این اطلاع رسانی اداره محیط زیست خراسان شمالی پس از آن انجام شده است که امروز فرد ناشناسی در پیامی به ادمین کانال تلگرامی کشاورزنیوزی خراسان شمالی از دفن پنهان حیات وحش در این پارک خبر داده بود.
در پیام این فرد ناشناس اعلام شده بود از چند ماه پیش بیماری کشنده ای در پارک حیات وحش پردیسان شیوع پیدا کرده که طی این مدت تعدادی آهو و گوزن تلف شده و تنها کاری که مسئولان انجام داده اند، دفن پنهان آن هاست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی بدون اشاره به زمان شیوع این بیماری از در منطقه گفته است، بیماری ppr یا طاعون نشخوار کنندگان کوچک که در پارک پردیسان بجنورد شیوع پیدا کرده است که موجب مرگ بیش از ۴۰ راس از حیات وحش این مجموعه شده است.
سید اصغر مطهری افزود: با شروع و تشخیص این بیماری اقدام های پیشگیرانه جهت کنترل آن انجام شده و در حال حاضر منطقه هر روز با همکاری نیروهای محیط زیست و دامپزشکی استان پایش می شود.
وی افزود: ضد عفونی آبشخورها و محل تلف شدن لاشه ها، جمع آوری و حمل لاشه ها به خارج از محیط مجموعه و دفن بهداشتی آن طبق دستورالعمل دامپزشکی و رعایت اصل بهداشتی ورود و خروج افراد و خودروها جهت جلوگیری از انتشار بیماری و واکسیناسون حیات وحش مجموعه از اقدام های این اداره کل برای کنترل این بیماری بوده است.
به گفته وی ، بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یک بیماری ویروسی مشترک بین حیات وحش و دام اهلی است و در بین نشخوار کنندگان کوچک نظیر گوسفند و بز مشاهده می شود که در سال ۱۳۹۱ در پارک ملی ساریگل مشاهده و باعث تلف شدن بیش از ۳۰۰ راس از حیات وحش این پارک ملی شد.
به گزارش کشاورزنیوز در پارک پردیسان بجنورد حدود یکصد راس حیات وحش شامل قوچ و میش اوریال و کل ، بز و آهو در مساحت حدود ۴۴ هکتار نگهداری می شوند که این حیوانات قابلیت رهاسازی در طبیعت را ندارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح کرد: با توجه به محصور بودن حیات وحش در پارک پردیسان باباامان بجنورد امکان انتقال این بیماری به دام اهلی وجود ندارد اما اقدام های پیشگیرانه درخصوص جلوگیری از شیوع آن پیش بینی شده است.
مطهری تاکید کرد: این بیماری بین انسان و دام مشترک نیست و با ضد عفونی کردن آبشخور و ترشحات حیوان می توان از سرایت سریع و پیشرفت آن جلوگیری کرد و یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرایت بیماری از لاشه حیوان مبتلا ، دفن بهداشتی آن در عمق مطمئن است.
#شهروندان #خراسان_شمالی می توانند دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در حوزه های مختلف برای پیگیری و انعکاس به @IRNABOJ تلگرام کنند.
#کانال_تلگرامی_کشاورزنیوزخراسان_شمالی ??
https://telegram.me/joinchat/DC5cUz6zb1rTDzxCHN0wbA
۷۱۸۴/۱۷۴۴

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.