به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز سید یعقوب موسوی روز پنجشنبه در نشست شورای حفاظت آب استان کرمان در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری افزود: ما سازمان جهاد کشاورزی را یک دانشگاه اجرایی می دانیم چرا که امروز اقداماتی ۱۰۰ درصد اجرایی در بخش کشاورزی استان صورت می گیرد.
وی با اشاره به تاثیرات مثبت طرح همیاران آب در سطح استان ادامه داد: امروز در حوزه آبیاری تحت فشار روی تمامی اصول فنی سختگیری می کنیم.
وی بیان کرد: با همین روش فقط در جنوب استان تاکنون بیش از ۸۳ میلیون متر مکعب کاهش مصرف آب را داشته ایم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: در طرح همیاران آب ۱۱ هزار و ۳۵۰ نفر از کشاورزان جنوب استان آموزش دیده اند و از ابتدای امسال تاکنون یکهزار و ۲۰۰ هکتار آبیاری قطره ای را در منطقه تحویل گرفته ایم.
وی اظهار کرد: برای اجرای این یکهزار و ۲۰۰ هکتار بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار لازم داشتیم که تامین نشد و در نتیجه به بدهی های گذشته سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان اضافه شد.
موسوی گفت: در اجرای این طرح بیش از ۳۰ کیلومتر لوله گذاری انجام شد که نزدیک به ۲۷ میلیون متر مکعب کاهش مصرف آب را به همراه داشت.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲۰ هکتار از اراضی جنوب استان با اعتبار یکهزار و ۵۶۰ میلیارد ریال نوسازی شده است و با این نوسازی نیز ۹۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب داشتیم.
وی با بیان اینکه در حال ترویج کود سبز در جنوب هستیم گفت: نخستین بار در استان ورود گلخانه های نشا را در جنوب شاهد بودیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان افزود: در جنوب استان کرمان برای ۲۹ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی روش های به زراعی انجام شده است و برای این کار، اعتباری دریافت نکردیم چرا که بیشتر کار، آموزش کشاورزان بود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش مصرف آب، سوخت و برق در جنوب کرمان شاهد تولید بیشتر محصولات کشاورزی هستیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به تاکید دولت بر ارتقاء سطح آموزش و کیفیت کار بهره برداران گفت: تاکنون ۲۰ هزار و ۴۲۸ نفر روز آموزش بهره برداران انجام شده است.
محمدرضا پورخاتون افزود: با جذب ۴۰۰ کارشناس جدید در سازمان جهاد کشاورزی شمال استان، آموزش به صورت مستمر توسط همین کارشناسان ادامه دارد.
وی بیان کرد: تمامی مراکز جهاد کشاورزی را پهنه بندی کردیم و برای هر پهنه کارشناس تعریف شده است.
وی گفت: از ابتدای امسال ۱۲ هزار و ۳۴۳ هکتار سیستم آبیاری نوین در شمال استان اجرا شده است.
معاون سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: برای اجرای این سیستم ها ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده است.
وی تصریح کرد: تاکنون ۴۰۰ میلیارد ریال بدهی برای سازمان مشخص شده است.
پورخاتون با اشاره به حذف کشت های با مصرف زیاد آب در استان گفت: هفت هزار و ۶۰۰ هکتار، حذف اینگونه کشت ها را داشتیم که ۵۳ میلیون متر مکعب کاهش مصرف آب را به همراه داشت.
وی همچنین با اشاره به خاموشی موتور پمپ ها در استان افزود: با این اقدام ۳۸۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در شمال استان کرمان داشتیم که یک اتفاق بسیار خوب می باشد.
وی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه آبیاری مکانیزه و تحت فشار بیان کرد: فعالیت های سه سال دولت یازدهم با کل فعالیت هایی که در ۳۵ سال گذشته صورت گرفته برابری می کند.
طرح پلیس آب دو سال پیش ابتدا در استان کرمان اجرایی شد و با نظر وزیر کشور عنوان آن به همیاران آب تغییر کرد.
این طرح که از ابتکارات استان کرمان به شمار می رود، دارای مصوبات ۱۷ گانه برای صرفه جویی در مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی، تامین آب و اجرای خطوط انتقال است.
نشست شورای حفاظت آب استان کرمان با حضور معاونان استاندار کرمان و جمعی از مدیران استان در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد.
۷۴۲۹/۳۰۲۸

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.