مهدی خلج روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تاکید کرد: شهروندان دام زنده مورد نیاز خود را از جایگاه هایی که در سطح شهر از سوی سازمان دامپزشکی اطلاع رسانی می شود، تهیه کنند.
خلج با تاکید بر ضرورت ذبح دام در مکان های مشخص و بهداشتی، از شهروندان خواست از کشتار دام در معابر عمومی خودداری کنند.
وی با بیان این که برای تامین دام مورد نیاز عید قربان و تضمین سلامت آن مشکلی وجود ندارد، افزود: تمهیدات لازم برای تامین دام مورد نیاز عید قربان در همه استان ها اندیشیده شده است.
خلج با اشاره به این که سه هزار و ۳۰۵ نفر در بخش بازرسی و نظارت بر سلامت دام های عید قربان فعالیت دارند، اظهار داشت: جایگاه های ثابت و سیار (خودروهای ویژه در شهر، دهستان و روستاها) دام ها قبل از عرضه و پس از ان برای تایید سلامت مورد نظارت بررسی قرار می گیرند و هماهنگی های لازم برای هم افزایی با تمامی ادارات مرتبط صورت گرفته است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه ذبح دام ها به منظور حفظ سلامت شهروندان در محل های تعیین شده انجام شود، تصریح کرد: نظارت های این سازمان مانع از ایجاد مخاطرات بهداشت عمومی، زیست محیطی و سلامت شهروندان و مصرف کنندگان می شود.
وی یادآور شد: پارسال ۲۲۱ هزار و ۲۲۹ راس دام از اماکن تحت نظارت و بازرسی سازمان دامپزشکی کشور به فروش رفت که ۱۰۲ هزار و ۶۳۲ راس از این دام ها در کشتارگاه ها و اماکن تدارک دیده و تحت نظارت ذبح قرار گرفت که ۷۷۱ لاشه از دام های ذبح شده ضبط کامل، دو هزار و ۶۶۲ لاشه سالم سازی و ضبط شد که در مجموع سبب معدوم سازی ۱۰ هزار و ۲۷۱ کیلوگرم گوشت شد.
به گفته وی، دام های ذبح شده پارسال ۶ هزار و ۱۵۱ کبد ضبط کامل، ۹ هزار و ۱۰۲ کبد سالم سازی و ۱۲ هزار و ۱۰۶ ریه ضبط کامل و ۷۴۰ کلیه و قلوه ضبط و معدوم شد.
به گزارش ایرنا، امروز هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی با قیمت ۱۳۵ تا ۱۴۰ هزار ریال به فروش می رود درحالی که سال گذشته هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی با قیمت بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ هزار ریال عرضه می شد.
همچنین سالیانه بیش از ۸۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید و برای تامین نیاز داخلی ۱۰درصد گوشت مورد نیاز نیز از خارج تامین می شود.
براساس آمارها سرانه تولید گوشت قرمز کشور برای هر نفر ۱۰.۵ کیلوگرم و سرانه مصرف آن ۱۱.۵ کیلوگرم برآورد می شود در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است.
اقتصام**۹۱۸۶**۲۰۲۵

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.