رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تصویب قانون ۶۶ ماده ای بیمه شخص ثالث از پرداخت خسارت بدون کروکی توسط شرکت‏های بیمه تا سقف شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خبر داد.

عبدالناصر همتی در برنامه‌ای که از صدا و سیما پخش شد درباره بررسی چالش‌های صنعت بیمه کشور گفت: همه پوشش‌های بیمه‌ای که در کشور ارائه می‌شود، قابل استفاده برای مردم هستند ولی بیمه شخص ثالث از مهم‌ترین بیمه‌های کشور است که به همراه سایر بیمه‌های اتومبیل سهم حدود ۵۰ درصدی از نظام بیمه‌ای کشور را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: رانندگان می‌توانند تا سقف شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بدون کروکی و گزارش پلیس از خدمات بیمه شخص ثالث در بخش خسارت‌های مالی استفاده کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: جلوگیری از هدر رفتن وقت دیگران یکی از مزیت‌های کروکی نکشیدن در تصادفات با مبالغ پایین است. البته لازمه‌ این کار توافق دو طرف تصادف است. متأسفانه رشته شخص ثالث جزو رشته‌ های زیان‌ده صنعت بیمه است و علت اصلی آن عدم تطبیق تعهدات با حق بیمه‌ هاست به نحوی که طی چند سال گذشته رشد تعهدات بر مبنای دیات، بیش از رشد حق بیمه بوده است. با این حال شرکت‌ های بیمه تمام تلاش خود را به عمل می‌ آورند تا به بهترین نحو خدمت رسانی کرده و خسارت‌های متعلقه به مردم را پرداخت کنند.

همتی در بخش دیگر سخنان خود گفت: ۳۴ درصد خسارت‌های صنعت بیمه در چهار ماه اول امسال در زمینه بیمه تکمیلی درمان پرداخت شده که این امر به دلیل افزایش تعرفه‌ های پزشکی بوده است که این امر یکی از چالش ‌های مهم صنعت بیمه است.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: طبق قانون جدید پیش‌بینی شده است افرادی که رانندگی پرخطر انجام می‌دهند و تخلفات رانندگی‌شان در سامانه راهنمایی و رانندگی ثبت می ‌شود نرخ بیمه بالاتری در بیمه شخص ثالث پرداخت کنند که آیین‌ نامه آن در حال تدوین است.

وی در ادامه از راهنمایی و رانندگی خواست تا امکان دسترسی شرکت‌ های بیمه را به سامانه اطلاعات و تخلفات وسایل نقلیه فراهم کند.

وی افزود: شرکت‌ های بیمه سالانه بخشی از حق بیمه دریافتی شخص ثالث را به راهنمایی و رانندگی ناجا می‌ پردازند تا در امور منجر به کاهش تصادفات هزینه شود. خودروسازان وظیفه دارند تا خودرو را با کیفیتی قابل قبول در اختیار مصرف‌ کننده قرار دهند. حال چنانچه عیب ذاتی وسیله نقلیه یا نقص راه در وقوع تصادف موثر تشخیص داده شود به نسبت درجه تقصیر مسببان ذیربط مسئول بوده و باید خسارت را پرداخت کنند.

همتی افزود: موضوع مهم دیگر بحث نظارت است، اگر بیمه توسعه با مشکل ورشکستگی روبرو شد، قطعا به دلیل عدم نظارت کافی بوده است، بیمه توسعه حدود ۹۰۰ میلیارد تومان به زیان دیدگان بیمه شخص ثالث بدهکار است که تاکنون ۵۰۰ میلیارد از این مبلغ توسط بیمه ایران و بیمه مرکزی پرداخت شده و به زودی ۱۴۰ میلیارد تومان از مابقی بدهی را هم با انتقال املاک صاحبان شرکت می‌پردازیم و پیگیر هستیم در آینده نزدیک تمامی این خسارت‌ ها پرداخت شود.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: سیستم نظارتی و رقابتی در بازار بیمه باید به صورت یکپارچه دیده شود، نظامات مالی، کنترل و نظارت آن نیز باید دقیق و منسجم باشد که این امر در کشور ما تا حدودی دشوار است و باید یکسری حداقل‌ها از جمله اخلاق حرفه‌ای در شرکت‌های بیمه نهادینه شود، ما خوشحال می‌شویم نمایندگان مجلس ابزارهای نظارتی بیشتری را در اختیار بیمه مرکزی قرار دهند و بسترهای قانونی مورد نیاز جهت اعمال نظارت بهتر حاکمیت را فراهم کنند.

همتی با اشاره به افت قیمت خودروها در تصادفات و تحت پوشش قرار گرفتن این موضوع در بیمه‌ ها گفت: در بیمه‌ شخص ثالث علاوه بر خسارتهای بدنی، خسارت‌های مالی که به اتومبیل وارد می‌شود، پرداخت می‌ شود و کاهش ارزش ماشین مسئله‌ای است که در قانون به آن اشاره‌ای نشده است و این موضوع باید در چارچوب بیمه بدنه مورد بررسی قرار گیرد.

وی با انتقاد از نحوه و پروسه حذف نظام تعرفه در بیمه تاکید کرد: ما تعرفه‌ها را بدون تمهیدات لازم نظارتی حذف کردیم، تعرفه‌ها حذف شد و در مقابل ارائه نرخ‌های غیرفنی و تقلب‌ها افزایش یافت. در حالی که اول باید نظارت مالی قوت بگیرد و بعد تعرفه ‌ها حذف شود.

همتی اظهار کرد: سهم بیمه عمر در کشور ما تنها ۱۳ درصد است در حالی که این میزان در دنیا سهمی بیش از ۶۰ درصد دارد، مردم باید بدانند که بیمه عمر هزینه نیست بلکه یک ضرورت است و خانواده ‌ها باید به این نتیجه برسند که بیمه عمر برای آنها در اولویت قرار گیرد، چرا که آینده همراه با اطمینان به ارمغان می آورد. اعتقاد راسخ دارم، صنعت بیمه با قدرت بیشتری در اختیار مردم خواهد بود و این مژده من به مردم است.

او تاکید کرد: بیمه در کشور ما راه زیادی برای توسعه دارد و همه از جمله صدا و سیما باید بیشتر فرهنگ‌سازی کنند و البته شرکت‌های بیمه هم باید خسارت‌ها را با سرعت و دقت بررسی و به موقع پرداخت کنند، میزان نفوذ بیمه در بین ایرانیان به حدود دو درصد رسیده است که  اگر ما بتوانیم بیمه عمر را گسترش داده و و آن را در بین خانواده‌ ها نهادینه کنیم افزایش این رقم به راحتی قابل حصول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.