مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان میزان خسارت بارش های رگباری چهارشنبه شب و سیلاب ناشی از آن را در استان ۳۲۰ میلیارد ریال و بیشتر در حوزه زیر ساخت ها و بخش کشاورزی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام شامگاه پنجشنبه استانداری گلستان، صادقعلی مقدم اظهار داشت: طبق برآوردهای انجام شده سیلاب چهارشنبه شب تنها در بخش راه های استان افزون بر ۲۰ میلیارد ریال خسارت وارد کرده است.

وی با اشاره به خسارت بخش کشاورزی و مزارع زیر کشت محصولات مختلف در استان اضافه کرد: همچنین طبق بررسی ها بیش از ۳۰۰میلیارد ریال به محصولات زراعی، باغات و دیگر بخش های این حوزه خسارت وارد شده است.

مقدم با یادآوری آبگرفتگی معابر و منازل مسکونی در برخی شهرها و روستاهای استان گفت: جاده اصلی ساری – گرگان در حد فاصل یساقی در محور کردکوی – گرگان که براثر جاری شدن سیلاب و بالاآمدن آب در رودخانه گرجی محله از ساعت ۲۰ چهارشنبه شب بسته شده بود از صبح پنجشنبه پس از پایان بارندگی و پاکسازی راه به صورت موقت بازگشایی و تردد در آن برقرار شده است.

وی اظهار کرد: براثر سیلاب های چهارشنبه شب همچنین یک کودک در گرگان مصدوم شد، این کودک هنگام عبور از خیابان امام رضا (ع) از مادر خود جدا شده بود و براثر آبگرفتگی مسیر و قرار گرفتن در مسیر سیلاب دچار آسیب دیدگی شد که هم اینک در بیمارستان بستری و تحت درمان است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران گلستان با اشاره به تلاش ماموران و دستگاه های خدمات رسان برای ترمیم بخش های آسیب دیده در مناطق شهری و روستایی و جاده ها گفت: از شهروندان می خواهیم که هنگام ناپایداری وضعیت جوی از اسکان در مناطق غیر ایمن و در کنار رودخانه ها و نقاط حادثه خیز خود داری کنند و به توصیه ها و هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران توجه کنند.

به گزارش ایرنا بارش های سیل آسا از شامگاه چهارشنبه در نقاط مختلف استان گلستان و بویژه شهرهای مرکزی و غرب آن آغاز شد و آبگرفتگی معابر، ورود آب در برخی نقاط به منازل و مراکز تجاری، طغیان برخی رودخانه ها همچون دنگلان – گرجی محله و مسدود شدن جاده ساری – گرگان در محدود یساقی محور کردکوی – گرگان از جمله مشکلات ایجاد شده براثر آن بود. 

همچنین جاری شدن روان آب در خیابانها و معابر استان چهارشنبه شب در مواردی به سیلاب تبدیل شد.

مرکز مدیریت راه های گلستان وضعیت جوی پنجشنبه شب استان را نیمه ابری تا تمام ابری اعلام کرد.

بارش های رگباری و سیل جمعه گذشته در گلستان نیز علاوه بر وارد کردن خسارات سنگین به بخشهای مختلف استان جان چهار نفر را در شهرستانهای آزادشهر و مراوه تپه گرفت. 

استان گلستان به سبب اقلیم خاص و اختلاف ارتفاع در نقاط مختلف آن از جمله سیل خیزترین استانهای ایران محسوب می شود که این آسیب در سالیان اخیر به سبب ضعیف شدن پوشش گیاهی و عقب نشینی جنگل ها تشدید شده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.