کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران):

به گزارش کشاورزنیوز مهدی سرچشمه پور روز چهارشنبه در آیین گشایش این همایش در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: فرسایش خاک تا ۳۳ تن در هر سال گزارش شده است.
وی به فرسایش یک تا ۲ میلیون هکتار خاک در سال به دلیل شور شدن اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از اراضی درجه یک کشاورزی به مناطق مسکونی و تجاری تبدیل شده است و در کنار آن شاهد استفاده بی رویه از سموم و افزایش تولید زباله ها هستیم.
وی تصریح کرد: برنامه مدونی برای آینده در زمینه منابع خاک و محیط زیست نداریم و امیدواریم حداقل در سطح استانی بتوانیم برنامه ای در این زمینه تدوین و اجرایی کنیم.
رئیس دومین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست ادامه داد: اولین فراخوان رسمی این همایش ۲۳ بهمن ۹۴ منتشر و در مجموع ۳۰۰ مقاله مورد تایید در چارچوب همایش پذیرفته شد.
وی گفت: در مجموع ۲۴۰ مقاله انتخاب شد که ۴۰ مقاله به صورت حضوری و ۲۰۰ مورد به صورت پوستر در همایش ارائه می شود.
سرچشمه پور تاکید کرد: هدف اصلی این همایش، افزایش شناخت نسبت به دو واژه خاک و محیط زیست و نشان دادن اهمیت آنها در زندگی کنونی و تامین امنیت پایدار برای نسل آینده است.
وی افزود: به دنبال افزایش توجه به خاک و توجه به مدیریت منابع توسعه پایدار محیط زیست و زندگی امن و سالم هستیم.
رئیس دومین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست بیان کرد: خاک موجودی زنده و بخش لاینفک از محیط زیست است که حیات همه موجودات زنده به آن وابسته است.
وی گفت: توسعه شهرنشینی، زندگی شهرنشینی و تکنولوژی مورد افتخار همه ما در دوره های گذشته بوده و با وجود اینکه در صنعت و تکنولوژی به موفقیت های خوبی رسیده ایم اما پیامدهایی را برای خود ایجاد کرده ایم که آنها را برای نسل آینده نیز بر جا خواهیم گذاشت.
وی افزود: امیدواریم به سمت جامعه ای با وجدان زیست محیطی برویم.
سرچشمه پور عنوان کرد: امروز توجه به توسعه پایدار مورد توجه همه دولت ها قرار گرفته است و همه جوامع قبول دارند برای توسعه مجاز نیستیم که عجله و سرمایه گذاری گسترده کنیم.
وی گفت: تنوع زیستی موجود در خاک بی نظیر است و معضلات زیست محیطی در مورد خاک نیز کم نیستند.
وی اظهار کرد: حدود دو سوم ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک است و ایران به عنوان یکی از کشورهای موثر در زمیه فرسایش ریزگردها به شمار می رود.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در این همایش گفت: متاسفانه بسیاری از فعالیت های اقتصادی بشر، آلاینده محیط زیست هستند و با اتخاذ تصمیم های مبتنی بر بهره وری سبز می توان اثرات تخریبی آنها را کاهش داد.
مریم احتشام زاده افزود: همه باید بدانیم با چه قیمتی چه محصولی را تولید می کنیم و برای رسیدن به بهره وری سبز باید مشخص شود چه نقشی باید از سوی چه فرد یا واحدی اجرایی شود.
وی به گام های اجرایی هزینه یابی جریان مواد اشاره و بیان کرد: الزام مدیریت و تعیین نقش ها و مسئولیت ها، تعیین گستره فرایند و استقرار یک مدل جریان مواد، تعیین هزینه ها، تفسیر و پیدا کردن ارتباط نتایج هزینه یابی جریان مواد و بهبود فعالیت های تولید و کاهش هدر رفت مواد از طریق نتایج هزینه یابی جریان مواد از جمله این گام ها به شمار می رود.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: اتخاذ راهبرد صحیح بر پایه مطالعات آینده پژوهی برای دستیابی به تولید پایدار و تدوین برنامه و نظارت بر روند اجرای برنامه ها نیازمند استخراج آمار صحیح و تحلیل آماری دقیق علمی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ۱۴ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه شهید باهنر در حال تحصیل هستند.
احتشام زاده ادامه داد: واحدهای پژوهشی دانشگاه شهید باهنر در حوزه های کشاورزی، علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی و علوم پایه در حال فعالیت هستند.
وی گفت: دانشگاه شهید باهنر کرمان در نسبت دانشجو به هیات علمی رتبه دوم کشوری و در تعداد اعضای هیات علمی رتبه هفتم کشوری را به خود اختصاص داده است.
وی یادآور شد: دانشگاه شهید باهنر کرمان در رتبه دهم دانشگاه های جامع قرار دارد.
احتشام زاده گفت: انجام یکهزار و ۸۰ طرح تحقیقاتی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه شهید باهنر از جمله افتخارات این دانشگاه به شمار می رود.
دومین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست تا فردا (پنجشنبه) در دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه دارد.
۷۴۴۰/۳۰۲۸ /۱۴۸۴

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.