به گزارش ایرنا، در این جشنواره رئیس صنف کشاورزی کشور، نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسوولان و سرمایه گذاران و پسته کاران کشور نیز حضور دارند.
سومین جشنواره ملی پسته از ۲۴ تا ۲۶ شهریور در سالن هلال احمر دامغان برگزار می شود و برگزاری نشست تخصصی جذب سرمایه گذار بخش کشاورزی و نمایشگاهی از صنایع کشاورزی مرتبط با محصول پسته از برنامه های مهم آن است.
دبیر سومین جشنواره ملی پسته دامغان در استان سمنان در آیین آغاز این جشنواره گفت: معرفی جاذبه های سرمایه گذاری دامغان و کیفیت بخشی به محصول پسته با استفاده از روش ها و استفاده از ادوات نوین کشاورزی، از اهداف مهم سومین جشنواره پسته در دامغان است.
رضا زارع زاده گفت: بیش از ۱۵ نوع پسته در دامغان کشت می شود که به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب این شهرستان ، این محصول از کیفیت مطلوبی برخوردار است و پسته کاران دامغان باید رویکرد بیشتری به صادرات داشته باشند.
وی ادامه داد: تقدیر از پنج باغ دار پسته برتر شهرستان دامغان، ارایه نوین ترین دستاوردهای علمی در بخش کشاورزی و پسته، برپایی نمایشگاه مرتبط با محصول پسته و افتتاح ۲ واحد فرآوری و بسته بندی پسته، از برنامه های مهم سومین جشنواره ملی پسته در دامغان است.
دبیر سومین جشنواره ملی پسته دامغان در استان سمنان افزود: نمایشگاهی در بیش از ۴۰ غرفه با موضوعاتی مانند صنایع کشاورزی، سموم و کودهای گیاهی، صنایع دستی، صنایع غذایی، شیرینی جات پسته ای، عرضه و فروش مستقیم پسته و ادوات کشاورزی با حضور شرکتهای داخلی و نمایندگانی از کشورهای خارجی از آلمان و تایلند در حاشیه این جشنواره برپا شده است.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی نیز در این آئین با اشاره به لزوم توجه پسته کاران کشور به کیفیت و کمیت لازم، گفت: بر اساس شنیده ها کشور آمریکا به عنوان یکی از رقبای جهانی پسته که به موازات ایران در حال رشد است، امسال ۳۰۰ هزار تن پسته تولید دارد.
محمدعلی طهماسبی ادامه داد: سال گذشته آمریکا به علت افت آب تا عمق ۶۰۰ متری در مناطقی مانند کالیفرنیا با مشکلاتی مواجه بود و تولید پسته زیادی نداشت که با برنامه ریزی امسال به تولید پسته قابل توجهی دست یافته و پسته کاران ایران باید توجه ویژه ای به کیفیت تولیداتشان برای حفظ بازارهای جهانی داشته باشند.
وی مراقبت در تمام مراحل پسته کاری را ضروری دانست و گفت: در بخش هایی مانند سموم در کشور مشکل داریم و به دنبال راهکارهای مناسب هستیم و وزارت جهادکشاورزی دستور داده سمومی که اثرات نامطلوب و پرخطر دارند از مصرف خارج شوند و سمومی که از تولیدکنندگان معتبر باشند استفاده شود.
طهماسبی، بر استفاده بهینه از منابع آب نیز تاکید کرد و افزود: اکنون باید محاسبات در مصرف آب به صورت قطره ای باشد و به جای تامین حجم های مترمکعبی کلان، محاسبه به صورتی باشد که ببینیم به ازای چه میزان آب، چه میزان محصول تولید می کنیم.
معاون وزیر جهادکشاورزی بر رعایت تمام نکات علمی و بهداشتی در تولید پسته تاکید کرد و گفت: تولید پسته از باغ آغاز می شود و تمام نکات علمی و تحقیقاتی کشاورزی در باغ های پسته نیز باید با دقت رعایت شود.
وی گفت: پسته های زودخندان باید از باغ های پسته کشور حذف شود زیرا پوست سبز آن زود می ترکد و حتی در مرحله جمع آوری پسته باید از پارچه های ۲ رنگ و روی مشخص پارچه برای قرار دادن پسته ها استفاده شود تا از خاکی شدن این محصول مهم جلوگیری شود.
وی افزود: در استان سمنان سالی ۲ تا ۳ هزار هکتار باغ پسته اضافه می شود که رعایت دستاوردهای مراکز تحقیقات کشاورزی، راهکارهای علمی و نظرات کارشناسان در توسعه و تولید این محصول به رونق پسته در استان سمنان کمک می کند.
به گزارش ایرنا، معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به وجود تعاونی پسته رفسنجان در سال ۱۳۴۶ گفت: این سابقه باید الگوی مناسبی برای توسعه کشاورزی کشور باشد تا اتحادیه های کشاورزی به مبادلات تجاری در حوزه کاری خود بپردازند.
رئیس صنف کشاورزی کشور، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان و سرمایه گذاران و پسته کاران کشور و استان سمنان در این جشنواره حضور دارند.
باغ های پسته دامغان حدود ۱۷ هزار هکتار و تولید پسته دامغان در سال به طور متوسط ۴۰ هزار تن برآورد می شود.
۶۱۰۳

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.