به گزارش ایرنا ، قیمت برنج طارم محلی از اوایل مردادماه پس از آغاز برداشت به نسبت مرغوبیت و درصد شکستگی در هر کیلوگرم از۸۲ هزار ریال تا۹۰ هزار ریال در بازار عمده فروشی استان مازندران عرضه شد و همچنان عرضه این نوع برنج با این نرخ ادامه دارد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید ثبات قیمت برنج گفت که تا کنون ۹۵درصد از ۲۲۰هزار هکتار زمین های شالیزاری استان برداشت شده است.
حسن عنایتی با اظهار اینکه قیمت برنج از زمان برداشت تاکنون در شالیکوبی ها ثابت مانده است، ادامه داد: طارم محلی و هاشمی که بیش از ۷۰ درصد ارقام کشت شده در زمین های شالیزاری استان درسال جاری بوده است، ۸۰تا ۹۰ هزار ریال در هر کیلو گرم عرضه می شود.
عنایتی تصریح کرد که کشاورزان از قیمت برنج در سال جاری رضایت دارند و با علاقمندی نیز محصولشان را عرضه می کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر درو شالی بخشی از زمین های شالیزاری شرق استان مازندران ( نکا، بهشهر و گلوگاه ) و همچنین در مناطق کوهپایه ای اغاز نشده است، اظهار داشت: بیشتر رقم های کشت شده در این مناطق ارقام پر محصول شامل ندا ، شیرودی و جویبار است.
وی به وضعیت کشت دوباره نشا برنج و رتون اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت مناسب آب و هوایی امسال حدود ۳۵هزار هکتار از زمین های کشاورزی دوباره نشا شد.
وی همچنین بیان داشت: امسال حدود ۶۰هزار هکتار از زمین های شالیزاری به صورت پرورش ساقه شالی ( رتون ) برنج تولید می شود.
وی بر لزوم مدیریت صحیح و فنی با هدف مبارزه با آفت و آبیاری شالیزارهای کشت دوباره و رتون تاکید کرد و بیان داشت: با توجه به وضعیت مناسب آب و هوایی ، شرایط رشد و خوشه دهی این زمین ها مطلوب است.
سالانه ۹۵۰هزار تن برنج سفید در مازندران تولید می شود که ۴۲درصد برنج برداشتی در کشور است.
/۱۸۹۹/۶۹۹۰

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.