به گزارش کشاورزنیوز؛

به گزارش کشاورزنیوز حبیب مومیوند پنجشنبه در آیین شکر گزاری برداشت عسل در تویسرکان افزود: این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی، طبیعی و جغرافیایی مستعد توسعه زنبورداری است.
وی بیان کرد: تویسرکان برای پیشبرد روند توسعه پایدار خود باید از تکیه بر تولید تک محصولی گردو خارج شده و توسعه چند وجهی با حرکت در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعتی و خدماتی را در پیش بگیرد.
مومیوند با اشاره به اینکه با بررسی شرایط موجود، توسعه مشاغل کشاورزی محور مانند پرورش زنبور عسل، زیر مجموعه های شیلات، پرورش دام سبک و سنگین و منابع طبیعی از مهمترین ظرفیت های اشتغالزایی در تویسرکان به شمار می روند خاطر نشان کرد: تحقق اهداف مطلوب در این زمینه به برنامه ریزی های دقیق، مشارکت جدی بخش خصوصی و تعاونی ها و حمایت مستمر دولت نیاز دارد.
فرماندار تویسرکان گفت: اکنون شهرستان تویسرکان با برخورداری از ۳۰ هزار کلنی زنبور عسل و ۱۵ درصد سهم از تولیدات عسل استان همدان از جایگاه خوبی در این استان برخوردار است اما باید این بخش بیش از پیش توسعه پیدا کند.
معاون بهبود تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان همدان نیز در این آیین گفت: استان همدان از دو هزار و ۱۰۰ زنبوردار و بیش از ۱۹۰ هزار کلنی زنبور عسل برخوردار است و با تولید ۱۸۰ تن عسل در سال رتبه نهم کشور را دارا است.
محمد نظر پور افزود: سرانه تولید عسل در استان همدان یک کیلوگرم در سال و سرانه مصرف ۹۳۰ گرم در سال است و به رغم برخورداری از زنبورداران کمتر نسبت به برخی استان ها از میزان بیشتر کلنی و میزان تولید عسل برخوردار است.
وی با بیان اینکه عسل نه تنها یک ماده خوراکی و غذایی بلکه یک دارو است اظهار کرد: شهرستان تویسرکان ۱۳ درصد از مجموع زنبورداران استان همدان، ۱۵ درصد از مجموع کلنی های زنبور عسل استان و ۱۵ درصد از میزان تولید عسل استان را به خود اختصاص داده است.
نظر پور خواستار توجه ویژه مسئولان برای فرهنگ سازی در بخش استفاده بهینه از عسل در جامعه شد و خاطر نشان کرد: استان همدان اولین استان کشور در زمینه اجرای فرآیند تلقیح مصنوعی زنبور عسل است.
وی گفت: زنبور عسل بیش از ۱۴۳ درصد در بحث گرده افشانی گیاهان به ویژه گیاهانی مانند کلزا، پنبه، آفتابگردان، شبدر و یونجه اثر گذار است و با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان همدان مصداق واقعی عمل و اقدام در بخش اقتصاد مقاومتی است.
نظر پور تصریح کرد: مهمترین مشکل فعالان حوزه زنبورداری در استان نبود پوشش بیمه تامین اجتماعی برای تعداد قابل توجهی از آنها است که حل این مشکل توجه ویژه مسئولان امر را می طلبد.
تویسرکان پنجشنبه در زنبورستان ‘سعید محمد قلئیی’ با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط در استان و شهرستان میزبان آیین شکر گزاری برداشت عسل بود.
تویسرکان در ۹۰ کیلومتری شهر همدان و جنوب کوه الوند واقع شده است.
۷۵۲۴/۲۰۸۷

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.