غرب مازندران صورت گرفت

شهروند| موج جدید بارش‌ها سبب جاری‌شدن سیل در رامسر شد. هنوز چند روزی از سیل مناطق شرقی استان مازندران و گلستان نمی‌گذرد که این بار سیل به رامسر در غرب استان مازندران هجوم آورد. بارش بی‌وقفه باران از صبح دیروز در رامسر آغاز و باعث جاری‌شدن سیل در مناطق مختلف این شهر شمالی شد. میزان بارندگی‌ها در رامسر ٨١ میلیمتر گزارش شده است. شدت بارش‌ها به‌حدی است که نیروهای بسیج و سپاه رامسر برای کمک به سیل‌زدگان به حالت آماده‌باش درآمدند. نیروهای نظامی با حضور در مناطق حادثه‌دیده کار کمک و امداد‌رسانی به مردم و مسافران را آغاز کردند. نیروهای نظامی سپاه به کمک سایر دستگاه‌های امدادی بیش از ١۵٠ نفر را به مناطق امن منتقل کردند و بیش از ٣۵ نفر را از خطر مرگ نیز نجات دادند.

نجات ٣۵ نفر از سیل توسط نیروهای امدادی

به گفته محمد جعفری، فرمانده بسیج ناحیه مقاومت رامسر به دنبال بارش شدید باران و جاری‌شدن سیل در شهرستان رامسر، نیروهای سپاه و گردان‌های بیت‌المقدس و امام حسین(ع) رامسر در محورهای اضطراری حضور پیدا کردند و به مردم و شهروندان کمک‌رسانی کردند. او درباره جزییات امداد‌رسانی به مناطق سیل‌زده گفت: «نیروهای سپاه به همراه نیروهای امدادی از شهرداری، راهداری، فرماندهی انتظامی و بسیج تعداد بیش از ١۵٠ نفر از مسافران و شهروندان را به مناطق امن منتقل کردند و بیش از ٣۵ نفر را از خطر مرگ نیز نجات دادند.» او ادامه داد: «حدود ٣٠ دستگاه خودرو نیز در محور بلوار معلم توسط نیروهای امدادی سپاه و دیگر نیروهای امدادی از سیلاب بیرون کشیده شدند.» فرمانده سپاه رامسر با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر ادامه بارش‌ها در نوار شمالی کشور گفت: «همه نیروهای سپاه و بسیج به همراه خودروهای سواری و ترابری سپاه شهرستان برای کمک‌رسانی به مردم و نیروهای امدادی آماده‌باش هستند و در صورت نیاز به کمک‌رسانی در مناطق شهرستان حضور پیدا می‌کنند.»

تخریب بزرگترین آرامگاه رامسر

همچنین بارش باران و جاری‌شدن سیل باعث رانش زمین و تخریب بزرگترین قبرستان این شهرستان شد. به طوری که محتویات داخل بعضی از قبور به سمت خیابان سرازیر شد. امامزاده اشکونوکوه ابتدای جاده جواهرده قرار دارد و از امامزاده‌های بزرگ رامسر است که بیشترین قبور شهرستان در این منطقه قرار دارد. رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رامسر با تأیید این خبر گفت: «کنده‌کاری اداره گاز موجب شد تا با بارش باران از شب گذشته، زمین در قبرستان اشکونوکوه رامسر رانش کند.» او ادامه داد: «در این حادثه چهار قبر صدمه دید که یکی از آنها مربوط به جانباختگان منا است.» به گفته مصطفی مکارمی، رئیس شورای بخش مرکزی رامسر بیشترین خسارت‌ها در پی وقوع سیل به روستاهای دیسر، استل کنار و گاو‌رمک وارد شده است. او در این‌باره توضیح داد: «این خسارات نیز ناشی از کنده‌کاری‌های گازکشی اخیر منطقه بوده است.» او اضافه کرد: «در روستای گالش‌محله نیز رانش جزیی جاده را داشتیم و هنوز خسارات در دیگر روستاهای شهرستان رامسر گزارش نشده است.»

هشدار هواشناسی به مسافران استان‌های شمالی

این در حالی است که پیش‌بینی‌های هواشناسی از شدت‌گرفتن بارش‌ها طی دیروز و امروز در نوار شمالی کشور حکایت دارد. به گفته داداشی، مدیرکل هواشناسی مازندران این سامانه بارشی تا جمعه در استان مازندران فعال است و رامسر با ٨١ میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را داشته است. از طرف دیگر احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی هشدار داد و به مردم و مسافران توصیه کرد از تردد در نقاط پرخطر این استان‌ها پرهیز کنند. او در این‌باره گفت: «طی چند روز آینده در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی شاهد رگبار بسیار شدید خواهیم بود که احتمال سیلاب نیز پیش‌بینی شده؛ زیرا بارش ناگهانی باران با حجم بالا سبب وقوع سیلاب می‌شود.» او اضافه کرد: «با توجه به این‌که تعطیلات پایان هفته را در پیش داریم، توصیه می‌شود که شهروندان از اطراق در دره‌ها و بستر رودخانه‌ها خودداری کنند زیرا بارش باران از بالادست منجر به سیل در این نقاط می‌شود.»

گردباد دریایی در محمود‌آباد

گردباد شدیدی آب‌های ساحلی محمودآباد را درنوردید. این گردباد به صورت یک ستون لوله‌ای شکل چند ده متری در افق با حرکت دورانی خود بخشی از آب‌های ساحلی منطقه را درنوردید؛ به گفته شاهدان این گردباد ابتدا رنگی روشن داشت و به‌تدریج تیره و پس از دقایقی محو شد. اسدی، معاون اداره کل هواشناسی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: وقوع گردباد دریایی در گذشته نیز در مازندران سابقه داشته است. گردباد زمانی ایجاد می‌شود که دو توده هوا با دما و رطوبت گوناگون با یکدیگر برخورد می‌کنند و لایه هوای گرم زیر لایه هوای سردتر جای می‌گیرد و هوای گرم پس از صعود به بالا با سرعت شروع به چرخش حول محور خود می‌کند و به صورت پی‌در‌پی سرعت چرخش بیشتر و شعاع آن کمتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.