عیسی گلشاهی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی کشاورزنیوز، با بیان اینکه، میگوهای خوراکی آب شور در کشورمان در مناطق آبی دریای عمان و خلیج فارس زندگی می کنند، افزود: میگو دریایی به لحاظ زیستی، موجودی کف زی است و در نواحی کم عمق آب های دریایی زیست می کند.
وی همچنین گفت: میگو پرورشی نیز نوع دیگری است که آنهم در سواحل خلیج فارس و دریای عمان با استفاده از آب دریای هدایت شده به مزارع به صورت مستقیم در محیط طبیعی دریا پرورش داده می شود، ضمن اینکه تفاوت میگوی پرورشی و دریایی، علاوه بر تفاوت گونه و نژاد در صید و روش عرضه آن است.
گلشاهی در ادامه افزود: میگوی دریایی و همچنین پرورشی ایران نیز از معدود میگوهای باکیفیت دنیا است که فاقد باقیمانده آنتی بیوتیکها، قارچ کش ها یا مواد دارویی و افزودنی های غذایی نگه دارنده برای افزایش ضریب رشد است، مشکلی که خیلی از کشورها برای پرورش میگو با آن دست به گریبان هستند.
وی با بیان اینکه، میگوها به طور طبیعی می توانند از شرایط محل زندگی و زیست خود تاثیرپذیری داشته باشند و آن را نشان دهند، گفت: این به معنای آن است که بستر دریایی کشورمان سالم است و نمود آن را بایستی در میگوهای دریایی و پرورشی جنوب کشور مشاهده کرد.
مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران همچنین گفت: میگو منبع عالی ویتامین B12 ، ویتامینD، سلنیوم و چربی های غیر اشباع و یک منبع پروتئین با کالری کم محسوب می شود که حاوی آهن و نیاسین به عنوان یکی از ویتامین های گروهB است.
وی با اشاره به اینکه، در حال حاضر مصرف میگو در ایران متناسب با میانگین مصرف جهانی نیست، افزود: سرانه مصرف میگو در ایران که بیشتر در تهران است ۵۰ گرم در سال است، این در حالی است که سرانه مصرف میگو درجهان ۵۰۰ گرم در سال است.
مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران همچنین اظهارکرد: در حال حاضر کشورهای تایلند، فیلیپین، هند و اکوادور از جمله بزرگ ترین پرورش دهندگان میگو در دنیا به شمار می روند.
وی در ادامه با اشاره به تفاوت های آبزیان مناطق آبی کشورمان با مناطق آبی اروپا نیز گفت : بخشی از گونه های آبزیان تنها در آب های گرم رشد پیدا می کنند و در اروپا تولید نمی شوند. به عنوان مثال ماهی مرکب، سیبس، شانا و میگو ایران از جمله این گونه هاست.
گلشاهی افزود: این نوع ماهی ها بیشتر در آب های خلیج فارس و دریای عمان زیست می کنند و دارابودن امگا۳، پروتئین بالا با قابلیت هضم و جذب بیشتر و همچنین کم استخوانی از ویژگی های این نوع گونه ها است.

**قزل آلا، محبوب ترین ماهی نزد ایرانی هاست
مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات در ادامه با بیان اینکه، ماهی قزل آلا از خانواده سالمونیده است گفت: این ماهی در کشورمان به طور معمول از قیمت متوسطی برخوردار است.
وی اضافه کرد: به دلیل اینکه تولید کنندگان آبزیان در کشورمان مبنای تولید خود را برپایه گرایش و تقاضای بازار تنظیم می کنند، لذا گرایش مصرف کنندگان و تولید کنندگان در این راستا سال به سال به سمت ماهی قزل آلا افزایش یافته است.
گلشاهی سهل الوصول بودن ماهی قزل آلا برای مصرف و در دسترس بودن این نوع ماهی در بازار را از مهمترین دلائل محبوبیت آن در بین مصرف کنندگان کشورمان دانست و گفت: قزل آلا به طور حتم می تواند یک ماهی بسیار مطلوب برای مصرف کننده باشد.
وی یکی از خصوصیات بسیار مثبت ماهی قزل آلا را نزدیکی خواص این ماهی به ماهی سالمون ذکر کرد و گفت: قرل آلا دقیقا می تواند خواص مشابه ماهی سالمون را برای مصرف کننده داشته باشد، ضمن اینکه این ماهی در داخل و در مزارع تحت نظارت کشورمان تولید می شود.
وی خاصیت طعم پذیری مناسب قرل آلا را از جمله ویژگی های مهم این نوع ماهی دانست و گفت: این ماهی کم استخوان (تیغ ) است و استخوان ها به راحتی از آن جدا و به سهولت تبدیل به فیله می شود. در فروشگاه ها نیز با کوتاه ترین زمان می توان آن را به اشکال مختلف برش زد، ضمن اینکه این ماهی می تواند به صورت پخته و یا کبابی طعم دار نیز مورد استفاده قرار گیرد.
علمی **۱۸۳۶ **۱۴۴۶

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.